IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Trifo Lucy – robot sprzątający z funkcją monitoringu mieszkania

Maciej Lewczuk

Roboty sprzątające to dziedzina, która bardzo szybko się rozwija i producenci prześcigają się w oferowaniu coraz lepszych i wymyślniejszych rozwiązań. Trifo Lucy ma kamerę do mapowania pomieszczeń, którą można użyć jako mobilnego podglądu tego, co dzieje się w mieszkaniu.

O odkurzaczach automatycznych firmy Trifo pisałem już jakiś czas temu. Było to przy okazji artykułu o robotach sprzątających z kamerą do mapowania pomieszczeń.

Przyznam, że stosowanie kamery do wyznaczania najlepszej drogi dla odkurzacza sprawdza się bardzo dobrze. Nieco gorzej jest, gdy odkurzacz ma jeździć w całkowitej ciemności.

Po co robotowi sprzątającemu kamera?

Odkurzacz automatyczny może wykorzystać kamerę nie tylko do mapowania pomieszczeń i odnajdywania przeszkód podczas sprzątania. Może także udostępnić użytkownikowi obraz przez nią przechwytywany i zaprezentować go w aplikacji mobilnej w jego smartfonie. Taką opcję ma NEEBo Trifo+.

Monitoring domu za pomocą odkurzacza automatycznego

Robotem możemy sterować zdalnie lub pozostawić go w trybie sprzątania, a ten zaprezentuje wideo z miejsc, w których się znajduje.

Szerokokątna kamera umieszczona jest tylko kilka cm nad podłogą. Zazwyczaj skierowana jest pod kątem tak, aby ogarniać obraz od wysokości odkurzacza w górę. Rozwiązanie to pozwala na dogodne obejrzenie domu, czy przypadkiem sąsiad nie zalał nam mieszkania podczas urlopu, ktoś się nie włamał albo nie buszuje po mieszkaniu, albo co robi nasz domowy zwierzak – kot lub pies. Filmiki lub pojedyncze klatki można zapisać w pamięci smartfona.

Trifo Lucy

Jedną z ciekawszych nowych konstrukcji, które zostały zapowiedziane przez producentów, jest Trifo Lucy. Robot sprzątający nowej generacji, który wykorzystuje kamerę wideo o wysokiej rozdzielczości 1080p z technologią HDR (High Dynamic Range), która pozwala widzieć więcej w mroku lub ostrym świetle.

Dodatkowo odkurzacz automatyczny jest wspomagany przez czujnik odległości, dzięki czemu urządzenie bardzo sprawnie nawiguje po mieszkaniu nawet zupełnej ciemności.

Trifo Lucy

System wizyjny z czujnikiem odległości ma za zadanie tworzyć jeszcze lepsze mapy i trasy przejazdu robota. dodatkowo ma zapewnić użytkownikowi system nadzoru mieszkania z prawdziwego zdarzenia.

Na rynku jest mnóstwo kamer, które można zamontować w mieszkaniu. Co więcej, są wśród nich kamery z ruchomym obiektywem, dzięki czemu ogarniają one każdy zakątek pomieszczenia. Tak, tylko jednego pomieszczenia, bo przecież montuje się je na ścianie lub suficie. Jeśli ktoś chce monitorować wszystkie pomieszczenia, to musi nabyć co najmniej tyle kamer, ile ma pomieszczeń.

Zarówno wspomniany wcześniej NEEBo Trifo+ jak i Trifo Lucy oferują możliwość podglądu niemal dowolnego miejsca w mieszkaniu za pomocą mobilnej kamery.

Trifo Lucy

Twórcy Lucy poszli jednak dalej i oferują tryb patrolowy. Dzięki niemu odkurzacz nie sprząta, ale sprawdza pomieszczenia pod kątem potencjalnych osób niepożądanych – złodziei lub wandali. Jeśli trafi na taką sytuację, to zapisuje i wysyła informację z filmem do użytkownika poprzez aplikację mobilną. System umożliwia komunikację zwrotną, czyli można przez aplikację wysyłać do robota własny głos. Przykładowo obudzić lub ostrzec kogoś w domu albo wystraszyć złodzieja.

Kamera umieszczona z przodu a nie na górnej powierzchni robota pozwala wykrywać nawet drobne przeszkody. Dzięki temu urządzenie ominie nie tylko ogon śpiącego psa, ale i zabawkę dziecka lub inne przedmioty.

Siła ssania na poziomie 3000 Pa i jedna szczotka boczna zapewnią wydajne sprzątanie nawet na dywanach. Nie mogę się doczekać dnia, gdy będę mógł go przetestować i przedstawić Wam wyniki.

Źródło: Trifo

Naszym partnerem strategicznym jest Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments