IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Tero – kompostuj resztki jedzenia w domowym zaciszu

Maciej Lewczuk

Od lat mówi się o tym, że marnujemy zbyt wiele jedzenia. Wyrzucamy dosłownie tony niezjedzonych posiłków i produktów z lodówek. Tero przetworzy je na nawóz i to w domowym zaciszu!

Jednym z najefektywniejszych sposobów na pozbywanie się resztek warzyw i potraw bez ich wyrzucania jest kompostowanie. Do specjalnych pojemników wrzuca się resztki z warzyw, owoców, trawę i inne resztki organiczne. Naturalne procesy sprawiają, że w ciągu kilkunastu dni całość zamienia się w nawóz, który można użyć w ogrodzie.

Niestety, aby móc kompostować resztki trzeba mieć gdzie postawić taki pojemnik. Dodatkowo powinien być on oddalony nieco od domu, bo i zapach nie jest odpowiedni, jak i przez to, że zlatują się do niego zwabione zapachem owady i inne żyjątka.

Tero – od pomysłu do Kickstartera

Tero

Nad tematem pochyliły się dwie panie – Elizabeth Coulombe i Valerie Laliberte. W 2016 roku zaczęły kombinować, jak ten proces przyspieszyć i uprościć. Chciały aby mogli z niego korzystać ludzie, którzy nie mają domów i ogrodów, a chcący pozbywać się resztek w ekologiczny sposób.

Po przejrzeniu różnych pomysłów i produktów w 2017 roku, wpadły na pomysł, jak te idee przekuć w sprzęt.

Tero

Dopiero w 2019 roku pojawiły się pierwsze prototypy urządzenia do kompostowania, które bazowały na ich pomysłach. Jesienią 2019 roku zaprezentowały na Kickstarterze Tero – domowy kompostownik.
W 2020 roku zaczęła się produkcja i dystrybucja Tero.

Czym jest tak naprawdę Tero?

Tero jest domowym elektrycznym kompostownikiem. Działa na podobnej zasadzie jak to ma miejsce w zwykłym kompostowniku, tylko proces znacznie przyspieszono.

Odpowiednia temperatura, młynki mielące zawartość pojemnika, filtr zapachów i kompost, czyli naturalny nawóz uzyskuje się już… po 3 godzinach!

Tero

Wrzucone resztki tracą do 90 proc. swojej objętości. Filtr zapachów zaprojektowano tak, aby nie trzeba było go wymieniać częściej niż co kwartał.

Powstały kompost można użyć jako nawozu do kwiatów, upraw, wysypywać na trawnik lub pod drzewa i krzewy. Nie marnujemy resztek. Nie wrzucamy ich do śmieci, nie ma brzydkiego zapachu i kłopotów, jeśli worek ze śmieciami tego typu przecieka. Pojemnik na resztki można myć w zmywarce. Szybko, sprawnie i ekologicznie!

Urządzenie wyceniono na 450 dolarów kanadyjskich, czyli około 1250 zł (nie wliczając podatków i cła).

Źródło: TeroProducts, Kickstarter

Naszym partnerem strategicznym jest Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments