IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Siła ssania – czy jest najważniejsza w przypadku odkurzaczy i robotów?

Siła ssania - czy jest najważniejsza w przypadku odkurzaczy i robotów - tytuł

Większość ludzi i sprzedawców uważa, że siła ssania jest najważniejsza przy wyborze odkurzacza lub robota sprzątającego. Czy jest tak naprawdę?

Siła ssania jest najważniejsza?

Coś w tym jest, bo kiedyś to moc silnika decydowała o tym, czy śmieci zostaną wessane do worka na śmieci.

Potem okazało się, że lepsze wyniki można osiągnąć, łącząc moc ssania ze szczotką na ssawce. Szczotka pozwalała lepiej oddzielić śmieci i zaschnięte brudy od podłogi lub dywanu.

Kolejnym odkryciem były turbo-szczotki, które wbudowywano w końcówki ssące. Pęd zasysanego powietrza obracał wałkiem z umieszczonymi na nim szczotkami. Dzięki temu jeszcze efektywniej pozbywano się zanieczyszczeń – szczególnie z dywanów i mebli tapicerowanych.

Siła ssania - odkurzacz turbo-szczotka
Turbo-szczotka napędzana pędem powietrza

Niestety zarówno zwiększanie mocy silnika, jak i stosowanie systemu cyklonowego sprawia, że wyraźnie rośnie hałas. Moc przekłada się też na zużycie prądu, wagę urządzenia i jego poręczność.

Odkurzacze klasyczne – siła ssania, dyrektywy UE i sztuczki producentów

Niedawno wprowadzono w Unii Europjskiej dyrektywy, dzięki którym maksymalna moc odkurzaczy została ograniczona do 1600, a potem do 900W. Głównie w celu obniżenia zużycia energii elektrycznej – podobnie jak w przypadku nakazu zmniejszenia dostępności mocnych klasycznych żarówek żarowych.

Przez zastosowanie słabszych silników siła ssania odkurzaczy została także ograniczona. Producenci jednak nie chcieli na to pozwolić i zaczęli opracowywać nowe rozwiązania, które zapewniają siłę ssania na poziomie podobnym do spotykanej w starszych, mocniejszych urządzeniach.

Dokonali tego na kilka sposobów. Podstawowym sposobem jest użycie nowocześniejszych silników i lepiej zaprojektowanych łopatek w turbinach.
Innym ze sposobów jest też zastosowanie cyklonowego systemu separacji śmieci, który eliminuje konieczność stosowania worków. Dzięki temu moc ssania nie spada wraz z zapełnianiem się zbiornika, tak jak ma to miejsce przy zastosowaniu worków, ale jest stała przez cały czas. Mankamentem cyklonów jest to, że generują znacznie większy hałas niż odkurzacze workowe.

Siła ssania - cyklonowa separacja śmieci
Cyklonowy system zasysania i separacji śmieci

Kolejnym elementem wpływającym na zwiększenie mocy ssania jest uszczelnienie urządzenia w taki sposób, żeby jak najmniej powietrza było zasysanego z innych miejsc niż ssawka. Uszczelki znajdują się w elementach obudowy, na łączeniach elementów ruchomych, a nawet wokół otworu ssawek. Dzięki temu często ssanie jest tak duże, że trudno jest ruszyć końcówkę, która przyssie się do grubego dywanu.

Obecnie bardziej liczy się efektywność i dodatkowe cechy, takie jak moc ssania przy jak najmniejszej głośności całego urządzenia – silnika, turbo lub elektro-szczotki, czy cyklonowej separacji śmieci.

Przykłady dobrych odkurzaczy klasycznych

Dobry odkurzacz Neebo S9 Cyclone
Puppy S9 Cyclone

Świetnym odzwierciedleniem odkurzaczy cyklonowych cech jest Puppy S9 Cyclone. Ma on siłę ssania wynoszącą 28 000 Pa (paskali). Zbiornik o pojemności 2,5 litra, w którym śmieci oddzielane są metodą cyklonową. Co więcej, ma on wieloetapowy system oczyszczania powietrza. Wstępne filtry siatkowe, gąbkowe, dwa filtry HEPA! To bardzo ważne w przypadku, gdy w domu ktoś ma alergie na kurz i roztocza.

Większość elementów stykających się z kurzem można myć – oczywiście przed ponownym użyciem trzeba je dokładnie osuszyć. Dodatkowo ma unikalny system 6 kółek jezdnych, zaawansowaną turbo-szczotkę, wygodny uchwyt, zbiornik, który można higienicznie opróżnić, a dodatkowo nie jest zbyt głośny.

NEEBo Puppy WP9002F

Innym przykładem tańszego odkurzacza z cyklonową separacją śmieci jest NEEBo Puppy WP9002F. Za niespełna 300 zł otrzymuje się odkurzacz z siłą ssania 17 000 Pa, zbiorniku na śmieci 2,5l, filtrem HEPA. Jest głośniejszy od S9 Cyclone, ale w tym przypadku cena droższego modelu przekłada się na lepsze uszczelnienie całości konstrukcji.

Odkurzacze automatyczne – siła ssania i najmocniejsze urządzenia na rynku

W przypadku odkurzaczy automatycznych jest nieco inaczej. Montowane w nich silniki pobierają maksymalnie 60-70 W. Zazwyczaj jest to jednak znacznie niższa wartość. Nie zmienia to jednak faktu, że siła ssania musi być wysoka, aby urządzenie było w stanie wciągnąć nie tylko kurz i paproszki, ale też piasek, kamyki, suche błoto, czy inne zanieczyszczenia z twardych powierzchni, jak również z dywanów i wykładzin.

Porównując moc silników robotów sprzątających do odkurzaczy klasycznych, czy pionowych, to jest prawdziwa przepaść na niekorzyść tych pierwszych.

Podstawowe roboty sprzątające mają jedną lub dwie szczotki boczne, które zagarniają śmieci, zwiększając szerokość sprzątanej powierzchni – otwór ssący ma od kilku do kilkunastu centymetrów. Bardziej zaawansowane konstrukcje mają jeszcze jedną lub dwie rolkowe szczotki główne, które pomagają zbierać śmieci z podłogi i szorować powierzchnie w celu lepszego oddzielenia śmieci od podłogi lub dywanów.

NEEBO PUPPY R6
Lenovo T1 Pro - Usefull Award

Ich moc ssania, której nie należy mylić z mocą silnika, wynosi od 600 do około 2000 Pa. Są też konstrukcje dysponujące mocą 2500 Pa – NEEBo R6 aż do 2500 Pa – Lenovo T1 Pro. Takie ssanie pozwala wciągać ciężkie ziarna fasoli, a nawet metalowe kulki.

NEEBo PUPPY R60 - Power Award
NEEBo Puppy R60

Na rynku pojawił się też model NEEBo R60, którego moc ssania wynosi rekordowe 5000 Pa. Dzięki większej sile ssania może on jeździć szybciej, a efekt sprzątania będzie taki sam, jak w przypadku robota o mniejszej sile ssania, który sunie po podłodze powoli i ociężale.

Warto przypomnieć, że większa siła ssania sprawia, że energia z akumulatorów pobierana jest znacznie szybciej. Dlatego w robotach z większą siłą ssania montowane są ogniwa o większej pojemności, aby zapewnić czas pracy porównywalny lub dłuższy niż przy maszynach z mniejszą mocą.

Czy warto kupować odkurzacze z dużą siłą ssania?

Czy zwiększenie mocy sprawia, że efektywność sprzątania się poprawia? Oczywiście, że tak. Mocniejsze ssanie pozwoli wciągnąć większe i cięższe śmieci, a także wciągnąć zanieczyszczenia znajdujące się głębiej we włóknach dywanów i wykładzin.

Dodatkowe wspomaganie za pomocą turbo-szczotek zarówno w przypadku klasycznych, jak i automatycznych robotów sprzątających sprawdzi się w domach, gdzie królują zwierzęta (psy i koty), dzieci, które śmiecą i rozrzucają wszędzie okruchy.

Pamiętajcie jednak, aby nie mylić siły ssania z mocą silnika. Może okazać się, że lepsza konstrukcja ze słabszym silnikiem będzie ciągnęła lepiej niż odkurzacz z dużą mocą, ale nieszczelną konstrukcją, która sprawia, że jest głośniej i słabiej.

Warto też wziąć pod uwagę to, że duża moc wiąże się często z większym hałasem. Lepiej sprawdzić parametry głośności, jeśli domownicy i zwierzęta w mieszkaniu nie lubią odgłosów odkurzaczy.

Najlepiej jest, gdy sprzęt można sprawdzić w sklepie. Jeśli jednak wierzycie parametrom i możecie przeczytać opisy na blogach i portalach, zobaczyć recenzje na kanałach youtuberów, to też możecie się na nich opierać.

Źródło: Pexels, Awangard

Urządzenia do testów docierają do nas dzięki Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments