IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Roboty koszące do 5500 zł – ranking lipiec 2020

Ranking robotów koszących lipiec 2020 tytuł

Kosiarki automatyczne, czy jak kto woli roboty koszące to elektryczne urządzenia samojezdne, których zadaniem jest dbać o trawnik wokół domów, firm, itp.

Tak jak odkurzacze automatyczne w mieszkaniach, czy roboty do mycia szyb, kosiarki automatyczne mają zdjąć z barków właściciela konieczność regularnego koszenia trawnika. Wystarczy zaniedbać koszenie na kilka dni (choćby jadąc na urlop) i okazuje się, że zamiast pięknej murawy wokół domu rośnie łąka, z którą może nie poradzić sobie nawet mocna kosiarka spalinowa. Mało kto używa już tradycyjnych kos lub kos spalinowych na murawie wokół domu.

Są inne mankamenty. Kosiarki spalinowe są głośne i zanieczyszczają środowisko spalinami. Kosiarki elektryczne też nie należą do cichych, a dodatkowo trzeba podczas ich używania uważać na przewód zasilający. Obydwa rodzaje nie miewają zaawansowanych zabezpieczeń. Przez to zawsze istnieje ryzyko przypadkowego uszkodzenia ciała operatora, szalejących wokół dzieci lub zwierząt domowych.

Najlepszym rozwiązaniem są akumulatorowe kosiarki automatyczne.

Wybór kosiarki automatycznej

Temat wyboru kosiarki zgłębiliśmy w artykule „Robot koszący – jak wybrać i co wziąć pod uwagę przed kupnem?”.

Producenci zauważyli, że jest na rynku zapotrzebowanie na automatyzację wszystkiego. Ludzie mają coraz mniej czasu na czynności, które trzeba wykonywać regularnie, a zabierające sporo czasu. Inżynierowie poskładali dwa do dwóch i wyszło im, że bardzo dużo czasu zabiera koszenie trawników, które trzeba pielęgnować regularnie, żeby wyglądały ładnie i dobrze służyły swoim właścicielom. Zaprojektowali pierwsze kosiarki automatyczne, które na początku kosztowały krocie i stać na nie było tylko bogatych właścicieli dużych posiadłości.

Większość ludzi jednak ma przy domach małe ogródki. Można kupić kosiarkę elektryczną lub spalinową za minimum kilkaset złotych. Uważam, że lepiej wybrać kosiarkę automatyczną, która sama będzie dbała o trawnik. Dzięki temu właścicielowi pozostanie tylko usuwać większe chwasty, kretowiska i podlewać murawę. Za robota, który zadba o trawnik o wielkości 250-300 m², trzeba obecnie zapłacić mniej niż 2000 zł. Za dwa razy większą kwotę można mieć już urządzenie, które poradzi sobie z trawnikiem o powierzchni do 1000 m².

Aby przybliżyć potencjalnym nabywcom konstrukcje, ich parametry i ceny, jak zwykle, wybraliśmy najpopularniejsze i szeroko dostępne na rynku roboty koszące. Uzupełniliśmy całość ciekawymi konstrukcjami, które pojawiły się też w ostatnich miesiącach na polskim rynku i mają parametry nieodstające od najpopularniejszych urządzeń.

Tabela uwzględnia najważniejsze parametry, dodatkowe możliwości, dołączone akcesoria, a także ceny pobrane w chwili pisania tekstu z porównywarki Ceneo.

Roboty koszące do 5500 zł – tabela danych technicznych

Najważniejszymi parametrami kosiarek automatycznych, na które zwracaliśmy uwagę, przyznając wagi procentowe, są koszona powierzchnia, głośność, maksymalny czas pracy, szerokość koszenia, wbudowane czujniki zapewniające bezpieczeństwo urządzeniu, domownikom i zwierzętom poruszającym się po murawie, regulacja wysokości koszenia, zabezpieczenia przed kradzieżą, podjazd pod wzniesienia, minimalna szerokość przejść pomiędzy elementami ogrodu, aplikacja do sterowania robotem, wielkość regulacji wysokości koszenia.
Wszystkie wartości zostały zsumowane i podane jako wynik POWER.

Przeliczając tę wartość przez cenę produktu i uwzględniając współczynnik skali, otrzymaliśmy wartość parametru ECONO.

Niektóre parametry producenci skrzętnie zaszywają tak głęboko w swoich materiałach, jakby się ich wstydzili. Na szczęście większość ocenianych przez nas danych udało się uzyskać. Dzięki temu w tabeli niemal nie występuje zapis „Brak danych”.

Poniższa tabela zawiera wszelkie informacje, jakie udało nam się zgromadzić. Sądzimy, że jest to jedno z najobszerniejszych zestawień, jakie możecie spotkać w sieci.

Roboty koszące do 5500 zł - ranking lipiec 2020 Dane techniczne

Roboty koszące do 5500 zł – wyróżnienia

W kategorii POWER najwyższą ocenę uzyskał Gardena Sileno Life 1000.

Gardena Sileno Life 1000 - Power Award

Zdobył 77,9 punktu i o niecałe 4 punkty procentowe wyprzedził swojego słabszego odpowiednika, który przewidziany jest do nieco mniejszych trawników. Ogólnie wśród 7 pierwszych miejsc tabeli 5 konstrukcji to produkty marki Gardena. Co ciekawe różnica pomiędzy 1 a 7 produktem to około 10 punktów procentowych. Dwa inne roboty koszące w tej 7ce to Greenworks Optimow 10 GSM i Yard Force LUV1000Ri.

Każda z tych kosiarek świetnie sprawdzi się nawet na skomplikowanych trawnikach, które niekoniecznie są całkiem płaskie. Podjeżdżają pod niewielkie wzniesienia i na nich też koszą.

Jeśli jednak ktoś kieruje się oceną możliwości do ceny, to nagrodę ECONO zdobył robot koszący Yard Force Compact 280R – ocena 76!

Yard Force Compact 280R - Econo Award

Jest to przedstawiciel marki, która pojawiła się na rynku dopiero w tym roku za sprawą Awangard.pl, która to firma ma w swojej ofercie nie tylko kosiarki automatyczne, ale także odkurzacze automatyczne, pionowe, słuchawki i głośniki bezprzewodowe, akcesoria Smart Home i Smart Beauty. Sądzimy, że jej produkty znajdą nabywców, gdyż oferują dobre parametry, a ceny są dość przystępne. Kosiarka radzi sobie ze średniej wielkości trawnikami o maksymalnej powierzchni 280 m². Aby nie obijać drzew i innych obiektów w ogrodzie firma Yard Force montuje czujniki radarowe. Są to takie rozwiązania, jakie znajdują się w tylnych zderzakach samochodów.

Na rynku znajduje się znacznie więcej robotów, niż umieściliśmy w zestawieniu. Niestety większość z nich dostępnych jest w 1, góra dwóch sklepach o małej ilości opinii użytkowników. Dodatkowo zazwyczaj tym jednym sklepem jest konto na allegro, a firmy sprzedające je mają baaardzo szeroki asortyment gadżetów i innych produktów. Dlatego nie znajdziecie ich w tym zestawieniu.

Niedługo postaramy się także przygotować podobny ranking, ale zawierający roboty koszące w cenie powyżej 6000 zł, ale bez górnej granicy.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments