IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Odkurzacze pionowe – ranking czerwiec 2020

Wielki ranking odkurzaczy pionowych Czerwiec 2020

Odkurzacze automatyczne, czy roboty sprzątające, jak je różnie się nazywa, sprawiają, że na wiele dni można zapomnieć o odkurzaniu, a czasem i o mopowaniu podłóg w domu.

Niestety te samojezdne maszyny mają pewne ograniczenia. Nie sprzątną schodów, nie usuną pajęczyn ze ścian, nie odkurzą regałów, półek, stołów, tapicerki na meblach i w samochodzie. Do tego trzeba mieć odkurzacz. Odkurzacze przewodowe mają sporą moc i radzą sobie z większością zabrudzeń w różnych miejscach. Mają jednak spore ograniczenie w postaci konieczności podłączania do gniazdka sieci energetycznej.

W wielu przypadkach nie jest to dla użytkowników problem, bo w małym mieszkaniu zazwyczaj podłącza się takie urządzenie do gniazdka gdzieś w środku mieszkania i odkurza każdy zakątek. Może czasem trzeba przełączyć wtyczkę z gniazda do gniazdka, ale nie bywa to aż tak wielkim wyzwaniem. Problemy zaczynają się, gdy w grę wchodzi sprzątanie nietypowych miejsc, typu górne półki w regałach, górne powierzchnie szaf, sufit, itp.

Mankamentem jest to, że trzeba je podnosić, a ważą zazwyczaj co najmniej kilka kilogramów. Pal licho sytuację, gdy mają odpowiedni uchwyt, ale sam znam może kilkanaście z kilkudziesięciu produktów, które mają uchwyt to umożliwiający, bez konieczności kombinowania. Gdy dodać do tego konieczność operowania z podwyższenia, którym najczęściej jest krzesło lub stołek, łatwo o wypadek.

Odkurzanie samochodu może jest dzięki nim łatwe, ale trzeba mieć w zasięgu gniazdko elektryczne lub odpowiedni przedłużacz. Ogranicza jego użycie pogoda, to, że ktoś może się potknąć, uszkodzić go, itp.

Wybawieniem z tych sytuacji jest odkurzacz pionowy. Dla niektórych może to być nowość, którą widzą w telewizyjnych reklamach, lub na regałach elektro-marketów od niedawna. Warto jednak przypomnieć sobie amerykańskie filmy sprzed kilkudziesięciu lat, w których gospodynie domowe operowały odkurzaczami pionowymi z dołączonymi workami i podłączanymi do gniazdek elektrycznych.

Wybór odkurzacza pionowego

Obecnie mamy na rynku zatrzęsienie ich nowoczesnych, przewodowych i bezprzewodowych odpowiedników. W niniejszym rankingu postanowiliśmy się przyjrzeć tym drugim wersjom, które można swobodnie przenosić i używać zarówno w domach, biurach, jak i w autach, przyczepach, jachtach. Ich użycie ogranicza jedynie wyobraźnia i rodzaje dołączonych końcówek, przejściówek i innych akcesoriów.

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku rankingu robotów sprzątających, porównaliśmy najpopularniejsze i szeroko dostępne na rynku odkurzacze pionowe. Co ważne, uwzględniliśmy urządzenia pozwalające wymieniać końcówki, ale i te, z których wyjmuje się moduł odkurzający. Uzupełniliśmy całość ciekawymi konstrukcjami, które pojawiły się też w ostatnich miesiącach.

Tabela “Odkurzacze pionowe – ranking 06.2020” uwzględnia najważniejsze parametry, dodatkowe możliwości, dołączone akcesoria, a także ceny pobrane w chwili pisania tekstu z porównywarki Ceneo.

Najważniejszymi parametrami odkurzaczy pionowych, na które zwracaliśmy uwagę, przyznając wagi procentowe, są siła ssania, głośność, waga, wielkość pojemnika na kurz, czasy pracy w trybie ECO i MAX (minimalna i maksymalna moc) i czas ładowania. Dodatkowe parametry przydatne w ocenie to możliwość mopowania, łatwe opróżnianie zbiornika, oświetlenie podłogi przy sprzątaniu, łamana konstrukcja pozwalająca sprzątać pod meblami, wyświetlacz pokazujący stan pracy urządzenia, automatyczne zwiększanie siły ssania i akcesoria dostępne w zestawie.

Wszystkie wartości zostały zsumowane i podane jako wynik POWER. Przeliczając tę wartość przez cenę produktu i uwzględnieniu współczynnika skali otrzymaliśmy wartość parametru ECONO.

Nie braliśmy pod uwagę filtrów stosowanych w produktach, bo niezależnie, czy producenci podają, że są to filtry HEPA, piankowe, siatkowe, czy wielostopniowe, okazuje się, że wychodzące z urządzeń powietrze jest zazwyczaj czystsze niż zasysane, więc trudno byłoby ocenić skuteczność filtrów bez żmudnych badań laboratoryjnych. Przyjęliśmy, że systemy te są po prostu bardzo skuteczne i nie przyznaliśmy za nie punktów.

Kilka konstrukcji ma możliwość mopowania, co dodaje im nieco funkcjonalności. Funkcja ta przydaje się, gdy chcemy, prócz odkurzania, dodatkowo przecierać podłogę na mokro, podobnie jak ma to miejsce w wielu robotach sprzątających.

Ranking odkurzacze pionowe – tabela danych technicznych

W przypadku odkurzaczy jedną z najważniejszych cech jest siła ssania, która też często wiąże się z generowanym przez urządzenie hałasem.

Problemem jest to, że część producentów podaje siłę ssania w różnych jednostkach, które nie do końca da się bezpośrednio przeliczyć. Chodzi o najczęściej spotykane Paskale (Pa) lub Airwatts (AW). Bywa, że producenci podają podobne wartości AW, ale różne Pa lub odwrotnie. Aby móc porównać urządzenia wykonaliśmy sporo pracy, próbując uzyskać te dane.

Jeśli nie było możliwości uzyskania informacji, wpisaliśmy „Brak danych” i przyznaliśmy minimalną ilość punktów. Podobnie było w przypadku czasu pracy – przyjęliśmy, że deklarowany czas pracy w trybie MAX i ECO ma taką samą wagę, ale w przypadku braku wartości dla obydwu, podaliśmy tylko jeden, a drugi został pominięty.

Z tabeli wyraźnie wynika, że słabiej ocenione zostały konstrukcje mające główne moduły w dolnej części urządzenia przy podłodze. Główną przyczyną tego jest najczęściej brak wartości ssania, wysoka waga własna, krótszy czas pracy na jednym ładowaniu, mniejsza ilość akcesoriów, wyższa głośność pracy.

Poniższa tabela zawiera wszelkie informacje, jakie udało nam się zgromadzić i jest to jedno z najobszerniejszych zestawień, jakie możecie spotkać w sieci.

Odkurzacze pionowe Ranking 06.2020 - Tabela
Ranking odkurzacze pionowe 06.2020
Kliknij, aby powiększyć tabelę

Ranking odkurzacze pionowe – nagrody

W kategorii POWER najwyższą ocenę uzyskał Dyson V11 Absolute Pro. Odkurzacz ten jest dla wielu synonimem odkurzacza pionowego. Duża siła ssania dzięki opatentowanemu systemowi cyklonowemu, wysoka jakość użytych do budowy materiałów, mnogość przydatnych akcesoriów sprawia, że jest najlepszym z odkurzaczy tego typu na rynku.

NEEBo Pappi T12 Mate - Econo Award

Dosłownie o 0,25 punktu procentowego gorszy od niego był NEEBo T12 Mate. Niedawno porównywaliśmy na naszych łamach te dwie konstrukcje i podawaliśmy, że równie dobrze radzą sobie one we wszelkich zadaniach, jakie możemy dla nich wymyślić. Jeśli jednak spojrzy się na wartość oceny ECONO (możliwości do ceny), to widać, że T12 Mate wypada znacznie lepiej i wybierając najlepsze możliwe rozwiązanie, to właśnie konstrukcję NEEBo doradzalibyśmy z czystym sumieniem każdemu nabywcy zdolnemu wysupłać nieco ponad 2 000 zł na pionowy odkurzacz wielorakiego zastosowania.

Ciekawostką jest to, że pierwszy i 10 produkt w tabeli dzieli około 10 punktów procentowych.

NEEBo Pappi T10 Mix - Econo Award

Tu wchodzi kwestia opłacalności zakupu, czyli współczynnik możliwości do ceny – ocena ECONO. W tej kategorii najlepszym okazał się NEEBo T10 MIX. Kosztujący 677 zł odkurzacz pionowy zyskał sporo punktów dzięki przyzwoitej sile ssania, rozsądnej głośności, niskiej wadze, pojemnemu zbiornikowi na kurz, kilku akcesoriom i łamanej konstrukcji, którą może się pochwalić zaledwie kilka konstrukcji tego typu dostępnych na polskim rynku. Pewnie byłoby lepiej, gdyby miał funkcję łatwego opróżniania zbiornika na kurz i kilka akcesoriów więcej, ale za tę cenę nie można wymagać dużo więcej.

Co ciekawe, marka NEEBo jest na Polskim rynku od niespełna roku, a już mocno miesza w różnych dziedzinach tak zwanego Smart Życia. Odpowiedzialny za nią jest właściciel sklepu Awangard.pl. Sklep ma w swojej ofercie nie tylko kosiarki automatyczne, ale także odkurzacze automatyczne, słuchawki i głośniki bezprzewodowe, akcesoria Smart Home i Smart Beauty.

Zapewne pojawią się głosy krytyczne, że manipulując wagami ocen, można byłoby łatwo sprawić, że wygrałyby inne konstrukcje, choćby jednej z ulubionych marek osób korzystających z kodów zniżkowych w necie.

Braliśmy pod uwagę parametry, na które najczęściej zwracają uwagę użytkownicy szukający produktu dla siebie.

Pewnie, że można byłoby kombinować, aby niemal pod dowolną tezę przemodelować tabelę, ale nie chcemy zadowolić żadnego producenta, czy jego fanklubu. Oceniamy według wspomnianych kryteriów i już.

Jeśli komuś zależy na innych parametrach, to może wybrać sprzęt dla siebie korzystając z naszego zestawienia danych technicznych, akcesoriów i cen.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Źródło: Awangard, Ceneo

Facebook Comments