IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Odkurzacz cyklonowy NEEBo S9 Cyclone i Dyson Big Ball Multi Floor 2

Z workiem, czy bez worka, ale z cyklonową separacją śmieci?

Workowe odkurzacze pojawiły się jako pierwsze i są dostępne do dziś. Co ciekawe, jest jeszcze sporo konstrukcji z workami materiałowymi, które można stosować wymiennie z papierowymi. Przewaga tych materiałowych jest taka, że jeden ich koniec zaślepiony jest specjalnym klipsem, dzięki któremu łatwo się je otwiera i opróżnia.

Co ważne, ekologicznym podejściem jest fakt, że można je wielokrotnie prać i używać aż do ich całkowitego zużycia. Mocowanie worków w odkurzaczu jest tak przemyślane, żeby materiałowe bez problemu dało się zastąpić ich papierowymi odpowiednikami (pojemność i mocowanie, czyli kartonowy kołnierz z otworem na rurę). Papierowe worki też można uznać za proekologiczne, gdyż po zapełnieniu po prostu się je wyrzuca.

W najnowocześniejszych konstrukcjach, które korzystają z technologii cyklonowej separacji śmieci, nie stosuje się żadnych worków. Dzięki wymuszeniu ruchu obrotowego powietrza w pojemniku śmieci osadzają się na jego ściankach i potem opadają na dno. Odkurzacz cyklonowy zachowuje moc ssania od początku, aż do zapełnienia zbiornika.

Przy workowych odkurzaczach moc ssania sukcesywnie spada, a dodatkowo silnik pracuje na coraz większym wysileniu, co nie wpływa pozytywnie na jego długą i bezawaryjną pracę. Pojemniki bezworkowe można także dość łatwo opróżniać bez konieczności dotykania brudnych worków. Dodatkowo można je myć, dzięki czemu można je utrzymywać w higienicznej czystości.

Odkurzacz cyklonowy Dyson Big Ball Multi Floor 2

Jednym z najbardziej znanych producentów, którzy rozpropagowali w świecie technologię cyklonową, jest marka Dyson, której nazwa wywodzi się od nazwiska inżyniera wynalazcy Jamesa Dysona. Jednym z najlepszych odkurzaczy przewodowych marki jest Dyson Big Ball Multi Floor 2.

Odkurzacz cyklonowy charakteryzuje się dość unikalnym kształtem obudowy, który przypomina kulę z wkomponowanym pojemnikiem na kurz. Nie jest to przypadek, gdyż całość tak wymyślono, aby nawet w przypadku, gdy ktoś tak będzie manewrował urządzeniem, że to się przewróci na bok, to po chwili samodzielnie ustawi się do pionu jak zabawka „Wańka-wstańka” zawsze wracająca do pionu.

W konstrukcji użyto dużej ilości cyklonów, aby bardzo dokładnie odseparować kurz z wciąganego powietrza. Ponoć jest to tak efektywny system, że nie wymaga dodatkowego filtrowania powietrza wychodzącego z urządzenia, nie mniej producent zastosował filtr zmywalny o parametrach filtrów HEPA. Ssawka podłogowa radzi sobie z każdą powierzchnią dzięki konstrukcji, która sama dostosowuje ssanie do wszelkich rodzajów podłóg.

Producent także przeprojektował obudowę, aby ograniczyć generowany przez urządzenie hałas. Jest to niestety jedna z bolączek odkurzaczy cyklonowych – hałas przez nie generowany jest zdecydowanie bardziej dokuczliwy niż ma to miejsce w konstrukcjach workowych.

W zestawie z odkurzaczem znajduje się główna ssawka podłogowa, mała szczotka do schodów i końcówka szczelinowa z przesuwaną szczotką do trudno dostępnych miejsc.

Odkurzacz cyklonowy NEEBo S9 Cyclone

Konstrukcja ta jest najmocniejszym odkurzaczem producenta, czyli marki NEEBo. W NEEBo S9 Cyclone podejście do sprzątania jest nieco inne niż w produkcie Dysona. Inaczej zaimplementowano technologię cyklonowej separacji śmieci w zbiorniku. Są one tam odwirowywane, ale dodatkowo producent zastosował wieloetapowe filtrowanie powietrza.

Producent postawił sobie zadanie przygotowania urządzenia, które sprawi, że powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa użytkownik, ma być najczystsze z możliwych. Dzięki dwóm filtrom HEPA, jednym przed silnikiem, drugim bezpośrednio na wylocie wspomaganym przez cienką siateczkę i bawełniany wielowarstwowy filtr dodatkowy, powietrze jest bardzo dobrze oczyszczone z pyłków, ale i alergenów. Całość zatrzymuje cząstki o rozmiarach od 0,3 mikrona. Filtry mogą być myte, dzięki czemu nie trzeba ich wymieniać przez wiele miesięcy.

Co więcej, pojemnik na kurz został tak zaprojektowany, aby zanieczyszczenia osadzały się na brzegach, a czyszczenie było bardziej higieniczne.

Przy tak mocnej filtracji producent zastosował silnik o wysokiej mocy, aby zachować siłę ssania 28 000 Pa!

W tej odkurzaczu producent zastosował nietypowy układ 6 kółek. Dwa swobodnie obracające się z przodu i dwie pary z tyłu, ale tak ułożone, że ostatnia para nie dotyka podłogi. System ten sprawdza się, gdy użytkownik chce poodkurzać sufit, kąty przy suficie lub powierzchnię na szafie – odkurzacz nie przewraca się i nie obraca w niepożądany sposób.

Szczotka podłogowa została tak zaprojektowana, aby dobrze radzić sobie na twardych podłogach (parkiety, panele, kafelki) oraz na wszelkiego rodzaju dywanach lub wykładzinach.

Dodatkowo w zestawie jest szczotka z miękkim włosiem do odkurzania zasłon, firan, mebli z delikatnych materiałów. Nie zabrakło też długiej ssawki szczelinowej oraz szerokiej ssawki szczelinowej z ruchomą szczotką.

Wady i zalety, czyli podsumowanie

Miesiąc temu zamieściliśmy porównanie konstrukcji Dysona do poprzedniego modelu NEEBo Wuhan. Poniżej możecie zobaczyć tabelkę z danymi technicznymi oraz bezpośrednie odniesienie odkurzacza Dyson Big Ball Multi Floor 2 do urządzenia NEEBo S9 Cyclone.

MarkaPUPPYDyson
ModelS9 CycloneBig Ball Multi Floor 2
SystemBezworkowy / CyklonowyBezworkowy / Cyklonowy
SsanieDo 28 000 PaDo 120 AW
Moc1400W600W
Wielkość pojemnika na kurz2,5l0,8l
GłośnośćDo 69 dBDo 80 dB
Długość przewodu5m6,5m
Automatyczne zwijanie przewoduTakTak
Akcesoriateleskopowa rura, długa końcówka szczelinowa, krótka szeroka końcówka szczelinowa z wysuwaną nakładką ze szczotkąteleskopowa rura, końcówka szczelinowa z wysuwaną nakładką ze szczotką, szczotka do tapicerki
Waga6,7 kg8,6 kg
Wymiary440 x 277 x 328 mm355 x x535 x 440 mm
Filtry2 x HEPA + wstępne (wszystkie zmywalne)HEPA
Cena (Ceneo z 26.02.2020)1777 zł1749 zł

Dyson Big Ball Multi Floor 2 oferuje sporą moc ssania, opatentowaną technologię wielu cyklonów, które zapewniają bardzo wysoki stopień separacji zanieczyszczeń, nie mniej zastosowano zmywalny filtr HEPA, a to wszystko kosztem dość dużego hałasu generowanego przez urządzenie. Wielofunkcyjna szczotka sprawia, że odkurzanie twardych podłóg i miękkich dywanów jest tak samo skuteczne. Urządzenie kosztuje 1749 zł.

NEEBo S9 Cyclone oferuje wysoką moc ssania przy cyklonowym systemie separacji śmieci, mimo zastosowania kilkuetapowego systemu filtracji powietrza. Niebanalny wygląd z 6-kółkowym systemem stabilizacji urządzenia nawet przy sięganiu do wyższych partii pomieszczeń, smukła wielozadaniowa szczotka do podłóg twardych i miękkich dywanów, a także dodatkowa szczotka do zasłon i delikatnych powierzchni dopełniają całości. Urządzenie kosztuje 1777 zł.

Konstrukcja NEEBo lepiej filtruje powietrze, okurza równie skutecznie co Dyson, ale robi to nieco ciszej. Ma też znacznie pojemniejszy zbiornik na zanieczyszczenia.

Sprzęt do testów i porównań dostarczył sklep Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments