IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

NEEBo AIR – odetchnij pełną piersią

Maciej Lewczuk

NEEBo AIR – test niewielkiego gabarytami, ale pełnego ciekawych funkcji oczyszczacza powietrza. Zaskoczy nie tylko parametrami, ale także ceną w zakupie i kosztami użytkowania.

Kilka dni temu napisałem artykuł o tym, jak niebezpieczny jest nie tylko smog powstający głównie w czasie zimnych miesięcy (spalanie paliw stałych w piecach, więcej mgieł, niższa temperatura), ale także przeszkadzający w normalnym funkcjonowaniu dym z papierosów, zapachy gotowania i inne. Wspomniałem także o tym, że warto kupić i używać oczyszczacze powietrza.

Uważam, że zamiast kupić drogi oczyszczacz o świetnych parametrach i wydajności, lepiej nabyć 2-3 urządzenia, które będą sumarycznie kosztowały tyle samo. Zapewnią one czyste i wolne od drobnoustrojów, zarodków grzybów i zapachów powietrze w kilku pomieszczeniach – salonie sypialni rodziców i dzieci.

Nie chciałbym pozbawiać siebie, żony i dziecka możliwości oddychania czystym powietrzem w pomieszczeniach – sypialniach, w których spędzamy, śpiąc i nie ruszając się zbytnio, nawet kilkanaście godzin co noc.

NEEBo AIR – skutecznie oczyszcza powietrze

Dzięki uprzejmości sklepu Awangard miałem okazję przetestować oczyszczacze powietrza NEEBo AIR. Urządzenie przeznaczone jest do pomieszczeń o powierzchni do 14m2. W swoim mieszkaniu mam 3 pokoje, z których największy ma około 20m2 i jest w nim aneks kuchenny. Tam pichcę z żoną i córką różne pyszne dania. Gotowanie zazwyczaj to nie tylko korzystanie z kuchenki, ale także z piekarnika. Używam też urządzenia wielofunkcyjnego (miksowanie, emulgowanie, gotowanie na parze, zagniatanie ciasta i robienie konfitur), tostera, gofrownicy i innych.

Wyciąg, mimo iż ma sporą wydajność, nie zawsze radzi sobie z dymem i zapachami tak jakbym tego chciał. Postanowiłem sprawdzić, czy urządzenie poradzi sobie z tym problemem. Cudów się nie spodziewałem i ich nie było. Po włączeniu oczyszczacza powietrze nie zrobiło się czystsze i mniej przesiąknięte zapachami potraw od ręki. Trzeba na to poczekać. Po jakimś czasie bez wietrzenia zorientowałem się, że wchodząc do mieszkania z wiatrołapu i salonu z balkonu, nie czuję zapachów!

Po kilku dniach korzystania z 2 oczyszczaczy (jeden przenoszony pomiędzy salonem i naszą sypialnia, a drugi uruchomiony w sypialni dziecka), sporadyczny kaszel (mam predyspozycje do zapaleń górnych dróg oddechowych) niemal się nie pojawiał. Córka też spała spokojniej.

Na początku ustawiłem oczyszczacz w tryb automatyczny. NEEBo AIR ma czujnik pyłów zawieszonych PM2.5. Gdy powietrze było zanieczyszczone, wentylator pracował pełną mocą przez niespełna pół godziny. Potem stopniowo zmniejszał wydajność do wartości minimalnej, która utrzymywała się już przez całą noc. W najniższym trybie, w którym urządzenie pracuje przez większość czasu, jest niemal niesłyszalne. Jest to szczególnie ważne w nocy. Budzi mnie nawet szuranie kota w kuwecie, która znajduje się w łazience na końcu korytarza lub cykanie klasycznego zegara wskazówkowego (wyrzuciłem wszystkie takie z domu).

Jeśli chodzi o zapachy kuchenne, to urządzenie radzi sobie z nimi. W skrajnych przypadkach warto byłoby wstawić do salonu z aneksem dwa takie urządzenia, by działały w tandemie. Nic nie psuje nastroju na cały dzień tak, jak zapach przypalonych grzanek lub tłuszczu ze smażenia placków ziemniaczanych.

Wykonanie i obsługa NEEBo AIR przez aplikację mobilną

NEEBo AIR ma tę zaletę, że jest bardzo estetycznie wykonany i ma niewielką obudowę o wymiarach 32×19 cm. Bez problemu można postawić go na regale, półce, a nawet przy telewizorze w salonie – wszędzie będzie dobrze wyglądał.

NEEBo AIR

Urządzenie może być kontrolowane na dwa sposoby. Pierwszym jest górny panel dotykowy, na którym dostępne są funkcje takie jak włącznik zasilania, regulacja wydajności wentylatora, ustawienia czasu pracy (1-2-4-8 godzin), włącznik zabezpieczenia przed dziećmi.

NEEBo AIR

Drugim sposobem jest sparowanie oczyszczacza ze smartfonem poprzez sieć Wi-Fi. W większości przypadków, przy próbach parowania tego typu urządzeń ze smartfonami lub tabletami, konieczne jest posiadanie routera obsługującego sieć Wi-Fi 2,4 GHz na kanale od 0 do 10.

Przetrenowałem wiele urządzeń i to bywa problemem dla wielu użytkowników. Frustrują się oni przy łączeniu swoich różnorakich urządzeń z aplikacjami mobilnymi. Wkrótce możecie spodziewać się artykułów dotyczących różnych aplikacji i łączenia z nimi produktów.

NEEBo AIR

W tym przypadku aplikacją mobilną do obsługi NEEBo AIR jest dość znana na rynku aplikacja TuyaSmart. Jest ona prawdziwym kombajnem. Może zarządzać pracą setek różnych produktów dostępnych na rynku. Od oczyszczaczy, żarówek, gniazdek po odkurzacze automatyczne, klimatyzatory, czujniki, ekspresy do kawy, pralki i co tam tylko można sobie wymyślić.

Po przebyciu wstępnej rejestracji, można przystąpić do parowania urządzenia. Wybieramy „Małe urządzenie…”, a z wyświetlonej listy „Oczyszczacz”. Jeśli lokalizacja nie była włączona, to program poprosi o jej aktywację. Jest to ważne do określenia warunków panujących w danej okolicy – pora dnia, temperatura, wilgotność, ciśnienie. Potem wybiera się swoją sieć Wi-Fi i podaje hasło do niej, żeby zapisać te dane w oprogramowaniu urządzenia.

Następnie należy uruchomić NEEBo AIR, w którym wcześniej wyjęto filtr, rozpakowano go z zabezpieczenia foliowego (wiele osób o tym zapomina) i włożeniu go z powrotem.

Kolejnym krokiem jest wciśnięcie i przytrzymanie przycisku regulacji wydajności wentylatora i przytrzymanie go przez około 5 sekund. Kontrolka powinna zacząć migać, co oznacza, że urządzenie jest w trybie parowania. Po potwierdzeniu w aplikacji, że urządzenie jest gotowe do połączenia. Wystarczy poczekać, aż aplikacja znajdzie urządzenie w sieci. Potem zarejestruje je w chmurze i pozwoli zmienić jej nazwę na taką, jaką chcemy.

NEEBo AIR

Klikając na panelu głównym aplikacji ikonę urządzenia, można je zdalnie włączać i wyłączać lub przejść do sterowania zaawansowanego. Na ekranie pojawia się informacja o jakości powietrza w danej chwili oraz kondycji filtra, a także tryb, w którym pracuje obecnie oczyszczacz. Dodatkowo na górze podana jest temperatura na zewnątrz domu i pogoda. Poniżej jest dostęp do wyłącznika, poziomu prędkości wentylatora, ustawienia czasu pracy oraz podświetlenia – NEEBo AIR może działać jak efektowna lampka nocna.

TuyaSmart umożliwia także tworzenie scenariuszy, choćby takich:

Zdalne automatyczne włączanie urządzenia w danym trybie o danej godzinie. Przydaje się to, gdy chcemy, aby sprzęt uruchomił się 2 godziny przed naszym przyjściem do domu lub biura i oczyścił powietrze, którym będziemy oddychać. Wszystko po to, aby nie filtrować powietrza, gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu przez kilka(naście) godzin. Po co marnować filtr i energię elektryczną.

Zdalne automatyczne włączanie urządzenia w danym trybie, gdy na dworze spadnie temperatura, pogoda będzie mglista i istnieje ryzyko większego zanieczyszczenia przez sąsiadów, którzy zechcą uruchomić swoje piece węglowe lub wystąpienia smogu.

Scenariusze można uzależniać od bardzo różnych czynników. Warto z nich korzystać, żeby obsługa urządzenia była komfortowa.

Dodatki

NEEBo AIR oferuje jeszcze jedną ciekawą opcję, której próżno szukać wśród konkurencyjnych produktów. Jest nią możliwość stosowania aromaterapii.

NEEBo AIR

Na zdejmowanej podstawie, która zabezpiecza filtr wewnątrz obudowy, znajdują się dwie małe gąbeczki. Wystarczy kilka kropel aromatycznego olejku lub perfum, żeby w pomieszczeniu rozszedł się przyjemny zapach. Z perfum nie korzystałem, ale chętnie z mieszaniny zawierającej sobie olejek kajputowy, goździkowy, eukaliptusowy, jałowcowy, miętowy i mentol. Dzięki temu preparatowi oddycha się znacznie lepiej – zalecany jest przy nieżytach górnych dróg oddechowych.

Jest to znacznie lepsze rozwiązanie w przypadku domów, gdzie są małe dzieci i zwierzęta. Koty mają zwyczaj spacerować po blatach, regałach i innych miejscach. Tam zazwyczaj umieszcza się kominki do aromaterapii wykorzystujące małe świeczki do podgrzewania wody z olejkami. Kot lub dziecko może zrzucić świeczkę i o poparzenie czy pożar nietrudno.

Cena i eksploatacja

Urządzenie dostępne jest w sklepie Awangard w cenie 377 zł. Co jakiś czas jednak pojawiają się promocje, dzięki którym można je kupić za wyraźnie niższą cenę. Dlatego uważam, że lepiej wydać 1154 zł na dwa oczyszczacze niż podobną lub wyższą kwotę na jeden. Dużego i głośnego nijak nie użyłbym w sypialni swojej i dziecka. Chyba, że ktoś ma miejsce na stojące na podłodze urządzenie wielkości pufy lub krzesła i może sobie pozwolić na zakup takiego do każdego pomieszczenia w domu.

Zaletą są także tanie filtry, które kosztują zaledwie 77 zł. Filtry zazwyczaj wystarczają na około pół roku. Przy gorszej jakości powietrza i częstej filtracji zapachów kuchennych konieczna jest częstsza wymiana. Jeśli ktoś ma zamiar marudzić na temat ceny filtra, to zaznaczam, że to raptem średnio 5 paczek papierosów lub 3 hamburgery. Oddychanie czystym powietrzem jest bezcenne, a takim kosztem możemy sobie zapewnić komfort we własnym domu lub biurze.

Urządzenia do testów docierają do nas dzięki Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments