IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Monitoring dziecka – co warto kupić?

Monitoring dziecka - co warto kupić - tytul

Monitoring dziecka to dla wielu fanaberia i niepotrzebne wydatki. Ci ludzie nie mieli dzieci lub nie pamiętają, że dzieci monitorowane są już na początku ciąży. Podstawą jest położnicze USG, dzięki któremu sprawdza się prawidłowość rozwoju płodu. Badania te wykonywane są cyklicznie, najczęściej aż do porodu.

Kolejnym jest monitoring dziecka pod koniec ciąży za pomocą aparatu KTG (kardiotokografia). Sprawdza on tętno płodu.

O innych możliwościach monitorowania dziecka rodzice dowiadują się na zajęciach w szkołach rodzenia, czytając literaturę fachową, dostając porady od znajomych, a także z innych źródeł.

Monitoring dziecka – dlaczego warto to robić?

Niemowlaki to małe, bezbronne istoty, które w pierwszych tygodniach i miesiącach chcemy chronić najbardziej.

Aby zapewnić im bezpieczeństwo, przebywa się z nimi niemal przez cały czas. Niemożliwe jest jednak sprawdzenie wszystkiego organoleptycznie i bycie w gotowości 24 godziny na dobę. Trzeba spać, gotować, sprzątać, pracować. Niania też nie jest w stanie zapewnić 100% bezpieczeństwa.

Dzieci kilkuletnie chodzą do przedszkola, szkoły podstawowej i niektórzy rodzice chcą wiedzieć, czy ich dzieci nie przebywają poza terenem danej placówki, chcą się z nimi kontaktować.

Monitorować warto nie tylko dla własnej satysfakcji, ale przede wszystkim dlatego, żeby zapewnić pociechom bezpieczeństwo na jak najwyższym poziomie.ego

Monitoring dzieci – podstawowe urządzenia

Najpopularniejszymi urządzeniami do monitorowania dzieci są… termometry. Kiedyś były to szklane rurki z podziałką i wskaźnikiem rtęciowym lub alkoholowym. Z czasem wyparły je elektroniczne pirometry, zwane termometrami bezdotykowymi. Łatwość i szybkość uzyskania wyników jeszcze nigdy nie była tak prosta i higieniczna – nie trzeba dotykać skóry, żeby zmierzyć temperaturę.

co warto kupić - termometr pirometr

Termometry mają zastosowanie także podczas kąpieli, gdyż trzeba mierzyć temperaturę wody w wannie, zanim włoży się tam noworodka. Warto też znać temperaturę otoczenia w łazience czy sypialni.

co warto kupić - bezdech senny

Niektóre noworodki są podatne na tak zwaną śmierć łóżeczkową. Dzieci przestają oddychać i mogą umrzeć lub mieć problemy neurologiczne przez niedotlenienie mózgu. W tego typu przypadku sprawdzą się monitory oddychania.

Innym problemem jest to, że rodzice też chcą odpocząć i choćby obejrzeć odcinek serialu, albo potrzebują ugotować coś na ząb. Aby zrobić to i nie obudzić dziecka, zazwyczaj zamyka się je w sypialni lub jego pokoju. Może się jednak zdarzyć, że dziecko się obudzi i będzie płakać, a tego można nie usłyszeć. W takim przypadku świetnie sprawdzają się różnego rodzaju nianie elektroniczne, czyli specyficzne krótkofalówki i im podobne systemy.

Monitoring dziecka - co warto kupić - kamera monitoring komunikacja

Można też stosować kamery internetowe, kamery z monitorem, systemy, w których obraz i dźwięk przesyłany jest w obydwie strony, itp. Przykładem jest kamera iBaby Care M7K, która zapewnia możliwość podglądu wideo pomieszczenia w aplikacji mobilnej. Dodatkowo można także mówić do dziecka, żeby je uspokoić. Kolejnymi opcjami jest projektor wyświetlający nocne niebo oraz czujnik jakości i temperatury powietrza.

Dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym można kupić smartwatcha z GPS i łącznością GSM, którego pozycję można śledzić w aplikacji. Dodatkowym atutem takiego urządzenia jest możliwość łatwego wybrania połączenia z rodzicem, gdy dziecko czuje taką potrzebę.

Monitoring dziecka - co warto kupić - czujnik lampka jonizator

Są też lampki nocne, które są w stanie monitorować jakość powietrza, a w niektórych przypadkach nawet samemu reagować na to. Przykładem może być choćby inteligentna lampka nocna NEEBo iBaby Air, która na bieżąco monitoruje jakość powietrza i w razie potrzeby jonizuje powietrze.

Monitoring dziecka - co warto kupić - oczyszczacz powietrza

Oczywiście w tej kategorii mieszczą się też oczyszczacze powietrza. Oczyszczają one powietrze z pyłków, alergenów, pyłów zawieszonych, zapachów. Dobrym przykładem jest choćby NEEBo Air, który nie tylko oczyszcza powietrze, ale pozwala na aromaterapię. Oczyszczacz ten ma specjalne gąbki w podstawie, które można nasączać olejkami eterycznymi. Co więcej, można nim sterować przez aplikację mobilną i na bieżąco monitorować jakość powietrza.

Czy naprawdę warto?

Jedni będą twierdzić, że monitoring dziecka to przesada. Inni nie są w stanie wyobrazić sobie pozostawienia dziecka bez nadzoru.
Tych drugich rodziców jest coraz więcej i rynek produktów dla nich też rośnie.

Uważam, że w sprawach dotyczących niemowlaków i dzieci do 1-2 roku życia warto dbać o to, by mieć kontrolę nad środowiskiem, w którym ono przebywa, a także ułatwiać sobie życie korzystając z dostępnych na rynku gadżetów. Nie warto jednak popadać w przesadę, gdyż sam jestem rodzicem i obserwowałem innych, czytałem, dokształcałem się po to, aby mieć wiedzę co warto sprawdzać i używać, a czego lepiej nie dotykać.

Źródło: Pexels, Awangard

Urządzenia do testów docierają do nas dzięki Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments