IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Jaki jest realny hałas generowany przez popularne roboty sprzątające?

Głośność robotów sprzątających - porównanie pomiarów - tytuł

Hałas doskwiera nam niemal na każdym kroku. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest realny hałas generowany przez popularne roboty sprzątające.

Często, mieszkając w mieście, uodparniamy się na hałas. Szum samochodów lub maszyn, gwar ludzi, to elementy codzienności, do której możemy się przyzwyczaić.

Przyzwyczajenie jednak nie sprawia, że hałas nie ma na nas wpływu. Ignorujemy go, ale uszy odbierają dźwięki zawsze, a mózg przetwarza je zawsze. Dlatego operatorzy maszyn wszelkiego rodzaju, pracownicy w biurach, czy programiści często widziani są w słuchawkach redukujących hałas pasywnie, a coraz częściej także aktywnie.

Jak podaje Wikipedia, hałas ma znaczący wpływ na organizm. Odgłosy o natężeniu około 70 dB wywołują niekorzystnie zmiany układzie krążenia.

Hałas powyżej 75 dB ma znaczący wpływ na powstawanie nadciśnienia tętniczego, zaburzenia pracy układu trawiennego (żołądka), wydziela się więcej adrenaliny, szybciej starzeją się komórki całego ciała. Dowodzi się także, że takie odgłosy mogą mieć zgubny wpływ na proces tworzenia się kośćca u płodów.

Dźwięki o natężeniu powyżej 90 dB narażają człowieka na osłabienie i ubytek słuchu. Hałas powyżej 120 dB może znacznie i nieodwracalnie uszkodzić słuch i wpływać na zmysł równowagi.

Hałas w mieszkaniu

Nawet we własnym domu narażeni jesteśmy na hałas. Nie chodzi tylko o głośne słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów, ale też odkurzanie, korzystanie z urządzeń AGD, a hałas jest generowany choćby przez lodówkę, czy urządzenia z zamontowanymi wentylatorkami. Niby w ciągu dnia nie słyszymy ich, ale wieczorową porą mogą skutecznie zakłócać sen, lub skupienie choćby na lekturze książki. Pracująca pralka, zmywarka, a nawet odgłos prysznica mogą wpływać na nasze samopoczucie. Ile razy rozpraszał Was hałas dochodzący zza ściany, gdy sąsiad robił remont, organizował imprezę, płakało dziecko lub dochodziły odgłosy kłótni.

Przejeżdżające za oknem auta, tramwaje, maszyny, motocykle, roboty drogowe, budowa, ptaki „kłócące” się na parapecie. Wszystko to wpływa na nas negatywnie, dlatego tak chętnie odcinamy się od hałasu.

Jeszcze mocniej reagują na nie zwierzęta, których słuch często jest dużo czulszy niż nasz, a na dodatek nie rozumieją i nie rozróżniają dźwięków, które odbierają jako zagrażające ich zdrowiu i życiu. To dlatego słysząc odkurzacz koty lub psy chowają się w najdalszy kąt mieszkania lub wyją.

My możemy odgrodzić się od hałasu, wkładając do uszu stopery, zakładając słuchawki z pasywnym lub aktywnym tłumieniem hałasu. Zwierzęta i dzieci niestety trudno jest ochronić w ten sposób.

Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, jaki realny hałas generują popularne roboty sprzątające (odkurzacze automatyczne), które można spotkać w polskich sklepach.

Hałas generowany przez odkurzacze automatyczne

Roboty sprzątające generują różnego rodzaju hałas. Każdy ma w sobie kilka silników poruszających kołami, szczotkami, turbinę wytwarzającą siłę ssącą. Każdy z tych mechanizmów generuje dźwięki o różnym natężeniu. Dźwięki te inaczej brzmią, gdy robot jeździ po kafelkach, czy panelach, a inaczej podczas sprzątana dywanów.

Nie chodzi tu nawet o wykorzystanie czujnika dywanów, który zazwyczaj zwiększa moc ssania na wykładzinie lub dywanie. Chodzi o to, że twarde podłoże mocno odbija dźwięki, a dywan je nieco tłumi, choć wymusza często większy wysiłek na silnikach poruszających szczotkami i kołami.

Jeśli tylko w aplikacji urządzenia można było ustawić głośność na najniższą, średnią i najwyższa, to je także mierzyliśmy.

Nasze pomiary i wartości głośności generowanej przez roboty sprzątające, która podawana jest przez producentów, mogą się różnić. Rozbieżności wynikają z procedur pomiarowych i stosowania idealnych warunków laboratoryjnych. My zmierzyliśmy to na makiecie przygotowanej przez nas.

Sonometr ustawiony był w odległości około metra od pracującego urządzenia pod kątem około 45 stopni. Warto wziąć pod uwagę to, że rzadko kiedy znajdujemy się tak blisko urządzenia. Dlatego też zmierzyliśmy hałas z odległości 4 metrów od pracującego urządzenia.

Sądzimy, że takie dane będą lepiej oddawały realne odczucia głośności poszczególnych robotów sprzątających.

Tabela z wynikami

W poniższej tabeli umieściliśmy wyniki pomiarów.

W tabeli znalazły się nie tylko pomiary głośności, wartości podawane przez producenta, moce ssania, które oferują poszczególne urządzenia i współczynnik, który przedstawia głośność w stosunku do siły ssania. Współczynnik ten określa, który robot oferuje najlepszy stosunek mocy ssania do generowanego hałasu.

Głośność robotów sprzątających - porównanie pomiarów - tabela

Głośność robotów sprzątających – podsumowanie

W Wikipedii podano przykładowe wartości natężenia dźwięku wraz z przykładami sytuacji, w których występują. Zmierzyliśmy wartości z przedziału od 53 do 85 dB. Wikipedia podaje, że:

50 dB to szum w biurach
60 dB to odkurzacz
70 dB to wnętrze głośnej restauracji, darcie papieru, wnętrze samochodu
80 dB to głośna muzyka w pomieszczeniach, trąbienie
90 dB to ruch uliczny

No i niby wszystko się zgadza. Odkurzacze automatyczne, które testowaliśmy, w najwyższych trybach generują hałas pomiędzy 61-67 dB, a tylko NEEBo R60 i Mi Robot Vacuum-Mop P są głośniejsze. Warto podkreślić, że R60 jest niemal 2,5 razy mocniejszy w ssaniu w porównaniu do Mi Robot Vacuum-Mop P, a jego maksymalna głośność jest na takim samym poziomie.

Przyporządkowaliśmy wagi (1-10) do pomierzonych głośności, przy czym najniższa głośność otrzymywała 10, a najwyższa 1. Dzięki temu mogliśmy podać wartości przeliczenia maksymalnej mocy ssania przez zmierzony poziom głośności, uwzględniając współczynnik skali, aby wynik zawierał się w przedziale pomiędzy 1 a 100. Wyższy wynik oznacza, że dany robot oferuje lepszy stosunek głośności do poziomu ssania.

W niniejszym porównaniu okazuje się, że najlepszy stosunek mocy ssania do głośności generowanej przez urządzenie jest NEEBo R60 (P Series), który dostaje od nas nagrodę USEFULL. Jest najgłośniejszy w trybie najwyższej mocy ssania, ale biorąc pod uwagę, że jego moc jest zwykle ponad 2-2,5 raza wyższa od konkurencji, to … konkurencji w sumie nie ma.

NEEBo R60 P Series Usefull Award hałas
NEEBo R60 (P Series) – USEFULL Award

Urządzenia do testów docierają do nas dzięki Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments