IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Jak wybrać dobry odkurzacz klasyczny do domu?

jak-wybrac-dobry-odkurzacz-klasyczny-do-domu-tytuł

W ostatnich latach pojawiło się na rynku bardzo dużo robotów sprzątających. Coraz popularniejsze są także bezprzewodowe odkurzacze pionowe. Jednakże tradycyjne odkurzacze o konstrukcji znanej od kilkudziesięciu lat nadal znajdują się w sferze zainteresowania wielu potencjalnych nabywców.

Odkurzać każdy musi, inaczej się ud… no może nie udusi, ale nie dość, że będzie żył w brudzie, to będzie narażał siebie i innych domowników na choroby związane z górnymi drogami oddechowymi, zatrucia pokarmowe, czy problemy dermatologiczne. A to li tylko najczęściej występujące problemy związane z brudem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami.

Ludzie od zawsze radzili sobie z kurzem i śmieciami na różne sposoby.

Przez wieki sprawdzała się klasyczna miotła drapaka (wykonana z witek brzozowych lub z gałązek innych drzew liściastych), potem miotła z sitowia, drobnych gałązek, a wreszcie z tworzyw sztucznych i silikonu.

Gdy pojawił się odkurzacz elektryczny, sprzątanie stało się prostsze.

Mnogość konstrukcji na rynku skłania potencjalnych nabywców do myślenia o tym, jak wybrać dobry odkurzacz. Postaramy się w tym pomóc.

Dobry odkurzacz, czyli jaki?

Wybór odkurzacza zależy od tego, do czego będziemy go używać. Czy będzie to klasyczne odkurzanie podłóg i dywanów w mieszkaniu lub domu? Czy zależy nam na dużej uniwersalności i będziemy też z niego korzystać w warsztacie, gdzie walają się drobinki metalu, woda, smary i innego typu śmieci? A może ma to być odkurzacz zdolny do prania dywanów, obić meblowych i tapicerki w samochodzie?

Odkurzacz tradycyjny, klasyczny, standardowy, czyli workowy

Odkurzacz workowy Electrolux
Odkurzacz workowy Electrolux

Gdy do wciągania kurzu zaprzątnięto silnik elektryczny zamknięty w obudowie, dołożono worek na brud i rurę do jego wciągania powstała podstawowa konstrukcja tradycyjnego odkurzacza.

Potem dołożono szczotkę do szorowania i wymiatania kurzu spomiędzy desek i włókien dywanów i wykładzin. Kolejne innowacje dotyczyły stosowania coraz mniejszych i wydajniejszych silników, regulacji mocy ssania, różnych szczotek, które pozwalały sprzątać nie tylko podłogi i dywany, by w końcu dołożyć do całości wydajne filtry powietrza opuszczającego odkurzacz.

Śmieci gromadzą się w specjalnej komorze, w której zamontowany jest worek materiałowy lub papierowy. Papierowe uchodzą za ekologiczne i higieniczne, bo po ich zapełnieniu po prostu się je wyjmuje i wyrzuca, zastępując je nowymi. Materiałowe stosowane są od początku – można je opróżniać wielokrotnie, a gdy się zabrudzą, po prostu wyprać i wysuszyć. Często służyły kilka(naście) lat.

Minusem było to, że materiał nie mógł być zbyt ścisły. W przeciwnym przypadku silniki mogłyby się przegrzewać i psuć. Szczególnie że wypełniający się śmieciami worek skutecznie blokował przepływ powietrza.

Odkurzacz bezworkowy

opróznianie zbiornika
Brak worka ułatwia wyrzucanie śmieci

Jedną z ważniejszych innowacji w dziedzinie odkurzaczy tradycyjnych było stworzenie konstrukcji bezworkowych. Stosuje się w nich specjalny system separacji śmieci, zwanym cyklonowym. Powietrze, wpadając do zbiornika, wiruje, przez co większość zanieczyszczeń osiada na ściankach.

Takie konstrukcje mają swoje zalety, ale mają i wady. Zaletą jest to, że nie trzeba kupować wymiennych worków, a siła ssania zazwyczaj pozostaje stała, aż do zapełnienia pojemnika. Ten można zazwyczaj odłączyć od korpusu i higienicznie opróżnić do kosza na śmieci.

Minusem jest hałas, który zazwyczaj jest wyższy od generowanego przez odkurzacze workowe.

Odkurzacze uniwersalne, piorące i przemysłowe

odkurzacz piorący karcher
Odkurzacz piorący

Odkurzacze do zadań specjalnych, to konstrukcje zazwyczaj większe od poprzednio opisanych. Mają duże, pękate obudowy na kółeczkach, w których dolna część to zazwyczaj coś w rodzaju wiadra. W tym wielkim pojemniku mogą gromadzić się śmieci klasyczne, ale też liście, śmieci przemysłowe – opiłki metali, zatłuszczone śmieci, piach, błoto, itp. W niektórych przypadkach, gdy pozwala na to konstrukcja urządzenia, nawet gorący popiół z pieców lub kominków.

Odkurzacze piorące zaś miewają dwa pojemniki lub jeden podzielony na co najmniej dwie komory. W jednej znajduje się woda z płynem do prania dywanów lub tapicerki, a w drugiej gromadzą się śmieci i odessana, brudna woda.

Filtry powietrza – reemisja kurzu

Dobry odkurzacz Filtry
Wieloetapowe filtrowanie powietrza

Wszystkie odkurzacze łączy to, że powietrze po przejściu przez zbiornik (worek materiałowy, papierowy, zbiornik na śmieci mokre, musi zostać dodatkowo przefiltrowane.

W klasycznych i przemysłowych urządzeniach, które przeznaczone są do śmieci suchych i niegorących, stosuje się filtry siatkowe, gąbkowe i EPA lub HEPA. Dzięki nim i ich kombinacjom, do atmosfery w pomieszczeniach niemal nie przedostają się żadne zanieczyszczenia.

W odkurzaczach przemysłowych i piorących filtrem może być woda, przez którą przechodzi zasysane rurą powietrze.

Im lepsze filtry, tym powietrze opuszczające odkurzacz jest czystsze. W skrajnych przypadkach zatrzymywane są nawet takie cząsteczki jak bakterie, wirusy i zarodniki grzybów.

Warto jednak pamiętać, że im lepszy filtr, tym powietrze przechodzi przez niego z większą trudnością, co niesie za sobą mniejszą siłę ssania lub większe obciążenie dla silnika.

mycie filtrów

Niektóre filtry można myć. Dzięki temu nie wyrzuca się ich zbyt często i nie trzeba kupować nowych. Ekologia i oszczędność.

Akcesoria

Dobry odkurzacz - Akcesoria
1. Ssawka szczelinowa długa. 2. Ssawna szczelinowa krótka, szeroka z ruchomą szczotką. 3. Duża turbo-szczotka. 4. Rura przedłużająca. 5. Szczotka z miękkim włosiem do delikatnych powierzchni. 6. Giętka rura z wygodnym uchwytem. 7. Uchwyt do akcesoriów na rurę przedłużającą.

Wybierając odkurzacz, warto zwrócić też uwagę na dostępne akcesoria. Co z tego, że kupicie wymarzoną maszynę, jeśli okaże się, że nie jesteście w stanie odkurzać mebli i innych sprzętów w domu, bo klasyczna szczotka na to nie pozwala lub może porysować delikatne powierzchnie?

Specjalne szczotki z miękkim włosiem pozwalają odkurzać meble z delikatnego drewna, sprzęty Audio i Wideo, których obudowy wykonane są z tworzyw podatnych na zarysowania.

Co, jeśli będziecie chcieli odkurzyć kanapę lub fotel, a nie będziecie mogli dostać się do szczelin między poduszkami lub oparciem? Ssawki szczelinowe świetnie się tu sprawdzą.

Bardzo dobrze sprawdzają się turbo-szczotki, które mają wbudowane specjalne rolki z włosiem, napędzane przez zasysane powietrze. Kręcą się one i szorują powierzchnię, po której się poruszają. Są zalecane do dywanów i niektórych tapicerek, gdyż pomagają wyciągać z nich sierść zwierząt i kurz.

Końcówki są ważne, jak również i to, gdzie będą przechowywane. W wielu przypadkach ssawki i mini-szczotki mają swoje miejsce w obudowie głównej odkurzacza w przemyślnie ukrytych skrytkach. Jeśli takowych nie ma, to może się zdarzyć, że długo nieużywana końcówka po prostu się zgubi, bo ktoś gdzieś ją przełoży, albo zapomnicie, gdzie ją schowaliście.

Moc i głośność

Moc to dla wielu wyznacznik „jakości” odkurzacza. Niestety wprowadzenie nowych przepisów sprawiło, że odkurzacze nie mogą mieć mocy wyższej niż 800W. Wyłączone spod nich są odkurzacze przemysłowe, które bez problemów mogą mieć i 2000W.

Czy zatem odkurzacze mające moc równą lub niższą niż 800W mogą odkurzać tak jak urządzenia sprzed lat?

Tak, mogą. Wszystko zależy od zastosowanych technologii, w tym nowoczesnych cyfrowych silników, systemów cyklonów, specjalnych konstrukcji łopatek, nowoczesnych filtrów i worków. Jednakże najwięcej zyskuje się dzięki… szczelności konstrukcji. Im szczelniejsza obudowa i wszelkie połączenia w konstrukcji odkurzacza, tym mniejsze straty mocy ssania.

Dodatkowo, jeśli końcówka ssąca ma odpowiedni kształt, do jej konstrukcji użyto gumowych płaszczy i uszczelek, to mamy niemal pewność, że taki odkurzacz nie tylko będzie bardo dobrze radził sobie z zanieczyszczeniami, ale też będzie… cichy! Szczelna konstrukcja sprawi, że hałas generowany przez silnik, turbinę i przepływające wewnątrz powietrze będzie mniej dokuczliwy.

Zasięg

Dobry odkurzacz - zasięg
Im dłuższy przewód, tym większy zasięg.

Jednym z kryteriów może też być zasięg. Na zasięg składają się długość przewodu zasilającego oraz elastycznej i rozsuwanej rury teleskopowej. Warto o tym pamiętać, jeśli ma się spore mieszkanie lub dom. Mały zasięg wymusi częste przepinanie przewodu zasilającego. Naciąganie przewodu może sprawić, że ktoś się o niego potknie, dlatego lepiej, gdy jest dłuższy.

Rura teleskopowa pozwala dobrać jej długość do wzrostu i preferencji użytkownika. Krótka rura może sprawić, że wysoki użytkownik będzie musiał się pochylać, co narazi jego plecy na zmęczenie, a nawet kontuzję. Brak regulacji może sprawić, że uchwyt nie będzie wygodny dla niskiej osoby lub dziecka, które będzie chciało pomóc w sprzątaniu.

Gabaryty

Jak już wspomnieliśmy, odkurzacze przemysłowe, uniwersalne i piorące miewają zazwyczaj spore obudowy, długie elastyczne rury ssące i spore ssawki. Przez to trudniej je przechowywać i zazwyczaj lądują w garażach, specjalnych schowkach lub na strychu.

Klasyczne odkurzacze można chować w szafie lub garderobie.
Bywają też konstrukcje kompaktowe, które można schować nawet i w komodzie lub większych szufladach szafek w przedpokoju. Niestety ich mniejsze obudowy mogą pomieścić słabsze silniki, mniejsze worki, krótsze rury i przewody zasilające. Sprawdzą się jedynie w przypadku naprawdę małych mieszkań lub wynajmowanych pokojów, jeśli ktoś nie chce dzielić się sprzętem z innymi lokatorami mieszkania.

Dobry odkurzacz

Wybór nie jest łatwy. Najlepiej sprawdzić przed zakupem, co faktycznie będzie nam potrzebne, a co będzie tak po prawdzie fanaberią, z której pewnie skorzysta się dla sprawdzenia, a potem i tak tylko będzie użytkowana jedna końcówka do odkurzania podłogi i dywanu.

Trudno połączyć wysoką moc ssania, znikomą reemisję kurzu, turbo-szczotkę i niską głośność, szczególnie gdy zdecydujecie się na odkurzacz cyklonowy.

Są jednak chlubne wyjątki, ale trzeba z nie wysupłać nieco wyższą kwotę niż za odkurzacz tradycyjny.

Dobry odkurzacz Neebo S9 Cyclone
NEEBo S9 Cyclone

Pisaliśmy już o odkurzaczach Dysona i NEEBo, ale też o ich „pogromcy”, czyli NEEBo S9 Cyclone, który łączy cyklonową separację śmieci, wielokrotne filtrowanie (kilka wstępnych i 2 HEPA), ogromną siła ssania (do 28 000 Pa) i niezbyt wysoka głośność (69 dB).

NEEBo Puppy WP9002F

Tańszy o niemal 900 zł NEEBo Puppy WP9002F oferuje także całkiem niezłe parametry – cyklonowo separuje śmieci, pojemny zbiornik (2,5 l), sporą siłę ssania (17 000 Pa) i filtr HEPA na wylocie.

Źródła: Electrolux, Awangard, Puppyoo, Karcher

Urządzenia do testów docierają do nas dzięki Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments