IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Jak wybierać hulajnogi elektryczne?

Jak wybrac hulajnogę elektryczną
Maciej Lewczuk

Maciej Lewczuk

Hulajnogi elektryczne zawojowały tak zwaną miejską dżunglę. Trudno już znaleźć miasto, czy miasteczko, w którym ktoś przynajmniej raz dziennie nie przejedzie po okolicy elektryczną hulajnogą.

Może na obrzeżach nie, ale centra dużych miast są wręcz oblegane. Warto też wspominając o hulajnogach do wypożyczenia, które niesforni użytkownicy porzucają często w nieadekwatnych do tego miejscach.

Hulajnogi spotyka się także na terenach wiejskich, bo i tam coraz więcej jest utwardzonych chodników, ścieżek rowerowych i podwórek, po których śmigają nie tylko dzieci i młodzież.

Hulajnogi elektryczne są teraz po prostu modne, jako sprzęt do przemieszczania się z miejsca na miejsce w sposób szybki, w miarę wygodny i niewymagający wysiłku.

O tym, dlaczego warto kupić hulajnogę elektryczną pisałem już kilka dni temu.

Poniżej zamieszczam kryteria, którymi warto kierować się, wybierając hulajnogę elektryczną dla siebie lub najbliższych osób.

Wiek użytkownika i jego gabaryty

To kryterium jest jednym z ważniejszych. Dobierając hulajnogę do wieku użytkownika, trzeba przemyśleć kwestię tego, czy będzie ona bezpieczna dla tej osoby. Nie kupimy kilkuletniemu dziecku hulajnogi ciężkiej i dużej.

Mała osoba może nie dosięgać wygodnie do uchwytów kierownicy. Źle będzie się balansowało i manewrowało. Gdy skończy się energia w akumulatorach, to nie da rady donieść sprzętu lub dojechać nim jak zwykłą hulajnogą, bo będzie zbyt ciężki. Zbyt szybki sprzęt może narazić dziecko na poważne wypadki, bo w młodym wieku brawura bierze górę nad rozsądkiem i wyobraźnią. Lepiej zaczynać od mniejszych i podstawowych modeli, a dopiero stopniowo zmieniać sprzęt na lepszy.

Hulajnoga elektryczna NEEBo Maluch
NEEBo Maluch

Dobrym wyborem na początek przygody z hulajnoga elektryczną może być NEEBo Maluch.

Przy zakupie hulajnogi elektrycznej dla dorosłego też należy rozważyć, czy zakup najprostszego taniego modelu będzie dobrym wyborem. Ciężki użytkownik obciąży silnik i akumulator tak, że nawet w trybie ekonomicznym zasięg nie będzie się nawet zbliżał do maksymalnego, a to może zrazić użytkownika. W podstawowych modelach stosowane są zazwyczaj hamulce nożny (błotnikowy) oraz ewentualnie bębnowy lub elektryczny – hamowanie silnikiem napędowym. Ciężkiej osobie trudniej będzie zahamować na krótkim odcinku drogi.

Lekka konstrukcja może nie znieść poruszania się po wybojach osoby ważącej tyle ile wynosi maksymalny udźwig urządzenia. Elementy mogą ulec uszkodzeniu i o wypadek nietrudno.

Cena do możliwości

Cena to kryterium, które determinuje sprzęt, na jaki może pozwolić sobie nabywca. Często wybór pada na tańszą konstrukcję, która pozornie ma podobne właściwości co droższy odpowiednik renomowanej marki.

Problemy zaczynają się, gdy tańszy odpowiednik ma mniejszą moc silnika, przez co prędkość maksymalna może mieć podobną wartość, ale tylko na zupełnie płaskim terenie lub nieco opadającym, ale podjazd pod niewielką pochyłość sprawi duży problem. Podobnie rzecz się ma z hamulcami. Dobre hamulce to bezpieczeństwo – pozwalają się szybciej zatrzymać przed niebezpieczeństwem. Niestety tańsze rozwiązania nie zawsze spełnią oczekiwania.

Droższe hulajnogi elektryczne to lepszej jakości i pojemności akumulatory zapewniające duży zasięg, a także szybsze ładowanie. Do droższych modeli można także stosować szybsze, opcjonalne ładowarki.

Segway KickScooter MAX G30 hulajnogi elektryczne
Segway KickScooter MAX G30

Hulajnogą o dużym zasięgu jest Segway KickScooter MAX G30.

Z drugiej strony zakup drogiego modelu może przynieść odwrotny skutek. Sprzęt nie będzie w pełni wykorzystany lub się znudzi i nabywca zostanie z drogim gadżetem zalegającym w garażu lub piwnicy.

Jeśli zakup dobrze dopasowanego modelu nie wchodzi w grę ze względów ekonomicznych, to warto wziąć pod uwagę możliwości zakupu na raty. Większość sklepów oferuje dogodne warunki.

techlife w1
Techlife W1

W niektórych przypadkach, takich jak choćby elektryczne przystawki do wózków inwalidzkich, można uzyskać dofinansowanie z PFRON.

Zastosowanie i zasięg

Przed zakupem warto rozważyć warunki, w jakich ma być użytkowana hulajnoga elektryczna. Jeśli rekreacyjnie mają się nią poruszać dzieci i młodzież po podwórku lub bliskiej utwardzonej okolicy, to proste modele o małym zasięgu wystarczą. 10-20 km zasięgu z prędkością 15-25 km/g pozwolą także na dotarcie do szkoły lub biura, gdzie można doładować akumulator, jeśli jest taka potrzeba i możliwość.

Jeśli ma to być sprzęt o sporym zasięgu i szybkości, to trzeba sięgnąć po urządzenia z mocnym silnikiem i pojemnym akumulatorem. Wtedy dojazd nawet z terenów podmiejskich na drugą stronę dużego miasta nie sprawi problemu lub zapewni poruszanie się dorosłej osobie na krótkich dystansach, ale nawet do kilku dni bez doładowania akumulatora.

Przy pokonywaniu dłuższych dystansów warto wziąć pod uwagę to, że może użytkownika złapać deszcz i sprzęt musi być odporny nie tylko na krople padające z góry, ale i na wodę z kałuż spotykanych na drodze. Pamiętajcie, że silnik, akumulator i elektronika nie lubi wody!

Jeśli jazda ma odbywać się po polnych drogach, leśnych duktach lub innym terenie z nieutwardzonymi drogami, to trzeba wybierać hulajnogi elektryczne o wytrzymałej konstrukcji, z dużymi, pompowanymi kołami i oponami z terenowym bieżnikiem. Do tego przydadzą się dwa silniki w przednim i tylnym kole i dobrymi hamulcami tarczowymi. Wszystko musi napędzić pojemny akumulator, bo nic tak nie deprymuje jak brak energii w środku dziczy. Takie maszyny jednak sporo kosztują.

Techlife X9 hulajnogi elektryczne
Techlife X9

Jedną z najszybszych na rynku hulajnóg (do 100 km/h) i mającej ogromny zasięg (do 100 km) jest Techlife X9, którą można jeździć w mieście, ale skrzydła rozwija w terenie.

Czas ładowania

Czas ładowania ma znaczenie, ale nie jest najważniejszy w większości przypadków. Zazwyczaj ładowanie od minimalnej wartości do pełna trwa kilka godzin. W przypadku bardzo pojemnych akumulatorów czas ładowania wynosi nawet kilkanaście godzin.

Zasięgi najprostszych hulajnóg wynoszą od kilku do kilkunastu kilometrów. Wystarczy to do rekreacyjnej zabawy, przejechania kilku do kilkunastu kilometrów. Bez problemu da się nimi dotrzeć do szkoły lub pracy. Ładowanie ich akumulatorów do pełna trwa zwykle 3-6 godzin – można uzupełniać energię w nocy lub podczas zajęć lub pracy.

Czas ładowania można często skrócić. W wielu urządzeniach można stosować tak zwane szybkie ładowarki, które oferują znacznie większy prąd ładowania. Zamiast czekać 4-6 godzin przy zwykłej ładowarce, można cieszyć się jazdą już po 2-3 godzinach. Warto jednak mieć na uwadze, że szybsze ładowanie znacznie przyspiesza degradację ogniw, czyli po krótszym czasie trzeba będzie wymienić je na nowe.

Jest inna metoda. Niektóre modele mają wymienne moduły z akumulatorami. Wystarczy dokupić drugi moduł i mieć go w plecaku. Po wyczerpaniu energii z podstawowego ogniwa można szybko wsadzić na jego miejsce drugie i znów cieszyć się jazdą. Potem jednak obydwa muszą zostać naładowane.

Airwheel Z5 Strong hulajnogi elektryczne
Airwheel Z5 Strong

Hulajnogą z wymiennymi akumulatorami jest choćby Airwheel Z5 Strong.

Wygląd

Dla wielu wygląd liczy się bardziej niż inne funkcje i cena kupowanych przedmiotów. W przypadku hulajnóg elektrycznych większość dostępnych na rynku produktów jest podobna – podest, kierownica, koła. Są jednak konstrukcje, które na tym polu znacznie się wyróżniają.

Techlife X6 hulajnogi elektryczne
Techlife X6

Techlife X6 wygląda niepozornie, ale po zmroku można włączyć efektowne oświetlenie, którego mogliby jej pozazdrościć kierowcy z filmu „Szybcy i wściekli”.

NEEBo LandCruiser hulajnogi elektryczne
NEEBo LandCruiser

NEEBo LandCruiser ma amortyzowany przód i tył, a elementy pomalowane na czerwono nadają jej zadziornego sznytu. Opcjonalne siodełko przyciąga wzrok i jest niezwykle funkcjonalne.

Hulajnogi terenowe wyglądają zadziornie choćby przez swoje gabaryty, solidną konstrukcję, amortyzatory, tarczowe hamulce i bieżnik opon na dużych pompowanych kołach.

NEEBo KIWANO

NEEBo KIWANO to monocykl z kierownicą, którego szeroka opona i nietypowa konstrukcja wyróżnią się wśród zwykłych hulajnóg.

Airwheel X3 hulajnogi elektryczne
Airwheel X3

Monocykl Airwheel X3 także jest bardzo nietypowy i wymaga innego podejścia do jazdy – trzeba na nim nieco potrenować wsiadanie i ruszanie, ale jeśli już tego dokonamy, to niemal każdy obejrzy się za nami na ulicy.

Urządzenia do testów docierają do nas dzięki Awangard.

Źródło: Awangard, Ceneo

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments