IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

NEEBo Mars vs JBL Clip 2 i JBL Clip 3

Hakii Mars vs JBL Clip2 i JBL Clip3 - tytul

W lutym opublikowaliśmy zestawienie głośników przenośnych, w którym znalazły się między innymi NEEBo Mars i JBL Clip 3.

Wtedy porównaliśmy z grubsza ich możliwości. Teraz, po otrzymaniu zapytań od czytelników, porównamy je, dodając jeszcze model JBL Clip 2, który też jest popularny, a cena wszystkich modeli się niemal wyrównała. Obecnie CLIPy kosztują pomiędzy 169 a 190 zł, a za to NEEBo Mars staniał z 277 zł i można go obecnie kupić już za 177 zł, czyli aż o 100 zł taniej!

Parametry techniczne

Zaczniemy od parametrów technicznych, bo to da ogólny obraz możliwości tych głośników.

NEEBo MarsJBL Clip 2JBL Clip 3
Moc4W3W3W
Głośniki45 mm40 mm40 mm
WodoodpornośćIPX7IPX7IPX7
Akumulator1000 mAh730 mAh1000 mAh
Czas pracyDo 12hDo 8hDo 10h
Czas ładowaniaDo 3hDo 2,5hDo 3h
Waga182g184g220g
Bluetooth5.04.24.1
Wymiary (mm)154x98x43,5141x94x42137x97x46
Profile audioA2DP, AVRCP, HFP, HSPA2DP, AVRCP, HFP, HSPA2DP, AVRCP, HFP, HSP
ZawieszanieKlips magnetycznyKarabińczyk metalowyKarabińczyk metalowy
Cena (średnia z rynku)177,00 zł169,00 zł183,00 zł

Użytkowanie

Parowanie jest w przypadku wszystkich urządzeń niezwykle proste. Uruchamiamy sprzęt, włączamy tryb parowania poprzez Bluetooth, w smartfonie czy tablecie uruchamiamy Bluetooth, wyszukujemy dostępne urządzenia, wybieramy właściwe i już. No może w niektórych przypadkach trzeba będzie nadać uprawnienia do połączeń multimedialnych (do sterowania aplikacjami multimedialnymi), dostępu do książki telefonicznej ( do wykonywania i odbierania połączeń głosowych).

We wszystkich przypadkach głośnością steruje się zarówno w urządzeniach, jak i w smartfonie. Podobnie jest w przypadku sterowania aplikacjami multimedialnymi – Start/Pauza, Następny utwór, Poprzedni utwór. W przypadku odbierania rozmów wciska się odpowiedni przycisk. Krótkie wciśnięcie odbierze rozmowę, dłuższe ją odrzuci.

Różnice widać jednak w przypadku budowy klipsa do zawieszania.
JBLe mają sztywne metalowe klipsy. Sprawdzają się one w przypadku mocowania do cienkich linek, szlufek w spodniach, czy wieszania na cienkiej siatce. Przeszkodą w wieszaniu na grubszych elementach otoczenia jest budowa karabińczyka – mały otwór po wciśnięciu ruchomego elementu.

Hakii Mars - wisi

NEEBo Mars ma silikonowy pasek, który ma podwójne zabezpieczenie. Ząbki i otwory na nie w obudowie, a także element magnetyczny, który zabezpiecza ząbki przed wysuwaniem się. Elastyczny pasek można wykorzystać znacznie lepiej niż karabińczyki u konkurentów. Znacznie łatwiej zawiesić głośnik choćby na gałęzi, czy wręcz na kierownicy lub ramie roweru. Elastyczna konstrukcja sprawia, że wibracje nie przenoszą się zbytnio na otoczenie, a miękkość sprawia, że nie porysuje się rama roweru, czy inne elementy, do których będziemy mocować głośnik.

Wszystkie konstrukcje są wodoodporne i mają certyfikat IPX7, czyli można je zanurzać w słodkiej wodzie, myć pod bieżącą wodą i bez problemu korzystać w deszczu, czy zabierać w teren.

Muzyka i inne dźwięki

Najważniejszą funkcją głośników jest oczywiście odtwarzanie muzyki i innych dźwięków. Wbrew pozorom można też dzięki nim słuchać audiobooków, audycji radiowych, podcastów, odbierać i prowadzić rozmowy.

Hakii Mars - budowa

Patrząc na parametry, Mars wygrywa mocą głośnika i jego średnicą. Da się to potwierdzić, słuchając muzyki, ale różnica nie jest zbyt wielka, choć wyraźna. Jakość odtwarzanej muzyki trudno jednoznacznie określić. JBL podbija nieco basy, a NEEBo Mars gra bardziej neutralnie. Przyznam, że dla mojego ucha lepiej pasuje muzyka bez wyróżniania jakiegokolwiek pasma. Do tego mam odpowiednie ustawienia equalizera w aplikacji odtwarzającej – ustawiam podbicia tak, jak chcę, a nie jak chce to zrobić za mnie producent sprzętu.

O scenie się nie wypowiem, bo pojedynczy głośnik nie zapewni przestrzenności. Brakuje efektu stereo. W plenerze, czy na wycieczce w zupełności wystarczy, żeby zapewnić sobie lub znajomym przyjemne tło muzyczne. O małą imprezkę przy muzyce także można się pokusić.

NEEBo Mars na jednym ładowaniu gra najdłużej, bo do 12 godzin. Clip 2 gra o 4 godziny krócej, a Clip 3 o 2. Jednym słowem, jeśli chcecie móc korzystać z muzyki przez cały dzień, to lepiej wybrać NEEBo, bo zapewnia maksymalnie pół doby grania, a ładuje się do pełna w niespełna 3 godziny.

Werdykt

Głośniki podobne gabarytowo, wagowo i cenowo. Różnice nie są duże. Na papierze także. Nie mniej przy takim porównaniu trzeba coś wybrać i przyznam, że jeśli wezmę pod uwagę dane techniczne, możliwości, testy odsłuchowe i użytkowe, to w mój gust najbardziej trafia NEEBo Mars.

Klips jest bardziej uniwersalny i nie naraża otoczenia na porysowanie w przeciwieństwie do metalowych klipsów.

Neutralne odtwarzanie muzyki też bardziej przypada mi do gustu, bo nie lubię sztucznie podbitych basów.

Doceniam też czas pracy, który wynosi aż do pół doby bez doładowywania energii w akumulatorze. Za to wszystko NEEBo Mars otrzymuje od nas nagrodę USEFULL.

USEFULL Award

Urządzenia do testów docierają do nas dzięki Awangard.

Źródło: Awangard, Ceneo

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments