IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Maciej Lewczuk

Smog towarzyszy nam od lat, ale ostatnie zimy uświadomiły wielu ludziom, że mamy z nim w Polsce ogromny problem. Wiele miast okazało się mieć najbardziej zanieczyszczone powietrze na Świecie! Dodatkowo w domach problemem jest często zapach gotowanych potraw i dymu papierosowego.

Warto pomyśleć o zakupie oczyszczacza powietrza.

Czym jest smog?

Smogiem nazywamy nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które polega na połączeniu naturalnych zjawisk takich, jak mocna mgła, bezwietrzna pogoda i pył oraz inne zanieczyszczenia produkowane przez człowieka (spaliny samochodów i pieców).

Cząsteczki wody we mgle wiążą takie elementy jak tlenek węgla CO, dwutlenek węgla CO2, tlenki azotu i siarki, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. benzopireny i dioksyny) uznawane za rakotwórcze, metale ciężkie (w tym arsen, kadm, nikiel, ołów), a także bardzo szkodliwe pyły zawieszone PM2,5 i PM10. Brak wiatru powoduje, że całość wisi w powietrzu, którym oddychamy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce znajduje się 36 z 50 miast w Unii Europejskiej najbardziej zanieczyszczonych pyłami zawieszonymi PM2.5.

Czy to naprawdę jest tak szkodliwe?

Jeśli kiedykolwiek po wyjściu z mieszkania mieliście wrażenie piasku w oczach, szczypania oczu takiego jak przy krojeniu cebuli, łapał Was kaszel lub kichaliście pozornie bez powodu, po krótkim czasie przebywania na ulicy zaczynała boleć głowa, to mogliście być ofiarami smogu.

Zjawisko to nie tylko dotyka przechodniów, ale także osoby w autach, biurach oraz domach i mieszkaniach. W miarę bezpieczne są osoby przebywające w biurach i domach, gdzie powietrze dostarczane do pomieszczeń przechodzi filtrację i pobierane jest w górnych partiach wysokich budynków, a nie przy ziemi.

Smog to nie jedyne zagrożenie dla górnych dróg oddechowych i organizmów. Założę się z każdym, że jeśli wychodzi z domu i przebywa blisko ruchliwej ulicy, albo ma okazję przechadzać, a nawet przejeżdżać samochodem w pobliżu domków jednorodzinnych, w których choć kilka ogrzewanych jest przez piece lub kominki, to miał okazję poczuć, że oddycha się ciężko, powietrze jest ciężkie i śmierdzi. W zasmradzaniu przodują różne firmy i osoby prywatne, które korzystają ze starych pieców lub palą w nich czym popadnie. Zdarza się, że ludzie prócz węgla czy suchego drewna spalają klepki, boazerię, różne płyty wiórowe nie zdając sobie sprawy, że lakiery, farby, czy kleje spajające całość przy spalaniu wydzielają prawdziwie i mocno trujące substancje. Jeszcze gorzej jest, gdy ktoś spala plastiki, gumy, zanieczyszczony papier, folie, a nawet stare lekarstwa! W tych przypadkach szkodliwość wyziewów jest ogromna!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że problemem jest także palenie papierosów klasycznych i wapowanie elektronicznych. Jeśli ktoś to robi w specjalnym pomieszczeniu lub na otwartej, przewiewnej przestrzeni na zewnątrz budynku, to jeszcze nie ma tragedii. Gdy jednak robi się to w biurze lub domu, a przebywają tam także osoby niepalące, w tym małe dzieci oraz zwierzęta domowe, to krótka droga do tego, aby wszyscy zaczęli mieć problemy ze zdrowiem, nie tylko górnych dróg oddechowych.

Przeciwdziałaj smogowi i innym zanieczyszczeniom – kup oczyszczacz powietrza!

Trudno zabezpieczyć się przed smogiem. Maseczki, które są w stanie filtrować pyły zawieszone PM2.5, nie są tanie, a stosowane w nich filtry, zgodnie z zaleceniami producentów, należy wymieniać po 2 godzinach użytkowania! Maseczki chirurgiczne nie chronią przed większością zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu!

Niestety, na ulicach jesteśmy skazani na zanieczyszczenia, ale możemy chronić swoje biura i mieszkania, a w szczególności sypialnie, w których spędzamy najwięcej czasu. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem oczyszczacza powietrza, którego filtry zatrzymają różnego typu zanieczyszczenia i domownicy będą mogli cieszyć się świeżym powietrzem bez alergenów i niebezpiecznych substancji.

Oczyszczacze dostępne na rynku zazwyczaj mają dość prostą budowę. Obudowa kryje silnik z wentylatorem zasysającym powietrze i filtrów, przez które filtrowane jest powietrze. Filtry w najprostszych urządzeniach filtrują kurz i niektóre większe zanieczyszczenia.

W bardziej zaawansowanych stosuje się filtry warstwowe, w których pierwsze skrzypce gra drobna siateczka wykonana z różnych materiałów (metal, tworzywo, bawełna), filtr HEPA oddzielający już bardzo drobne pyłki i alergeny (pyły zawieszone PM2.5, PM10, zarodniki pleśni i innych grzybów, a nawet bakterii i wirusów), a te dodatkowo mogą być wspomagane przez filtr węglowy, oczyszczający powietrze z zapachów, drażniącego dymu papierosowego i innych.

Niektóre urządzenia dodatkowo mają wbudowane lampy UV dodatkowo wyjaławiające powietrze, jonizatory, a nawet funkcje nawilżania lub pozwalające na stosowanie aromaterapii.

HEPA – co oznaczają liczby przy tym skrócie?

Działanie filtra HEPA (commons.wikimedia.org – BruceBlaus)

Do niedawna większość filtrów o wysokiej wydajności określanych było jako HEPA (High Efficiency Particulate Air). Co więcej, do dziś niektórzy producenci podają wydajność filtrów stosując ten skrót, ale nie zawsze jest to właściwe. Oznaczenia filtrów zostały unormowane (norma N1822-1: 2009) i ich klasyfikacja wygląda następująco:

Klasa filtraSkuteczność filtracjiZastosowanie
EPA E1085%Oczyszczacze powietrza
Odkurzacze
Klimatyzacja
Hale przemysłowe
EPA E1195%Oczyszczacze powietrza
Odkurzacze
Klimatyzacja
Hale przemysłowe
EPA E1299,5%Oczyszczacze powietrza
Odkurzacze
Klimatyzacja
Zakłady produkcji żywności
Zakłady farmaceutyczne
Laboratoria
Szpitale
HEPA H1399,95%Oczyszczacze powietrza
Odkurzacze
Klimatyzacja
Zakłady produkcji żywności
Zakłady farmaceutyczne
Laboratoria
Szpitale
HEPA H1499,995%Oczyszczacze powietrza
Odkurzacze
Klimatyzacja
Szpitale o podwyższonym standardzie
ULPA U1599,9995%Oczyszczacze powietrza
Odkurzacze
Klimatyzacja
Szpitale o podwyższonym standardzie
ULPA U1699,99995%Przemysł nuklearny, farmaceutyczny, elektroniczny, pirotechniczny, energetyczny i spożywczy
ULPA U1799,999995%Przemysł nuklearny, farmaceutyczny, elektroniczny, pirotechniczny, energetyczny i spożywczy

Wiele osób myśli, że w sumie przecież wystarczy w urządzeniu zamontować filtr o wyższej skuteczności, żeby uzyskać lepsze wyniki filtrowania powietrza. W pewnym sensie mają one rację, bo faktycznie, filtr o lepszych parametrach skuteczniej zatrzyma zanieczyszczenia. Niestety lepsza filtracja to znacznie mniejszy przepływ powietrza, a co za tym idzie większe obciążenie dla silnika w urządzeniu. Żeby zachować taką samą wydajność, stosując mocniejsze filtry, trzeba zwiększać moc silnika, a co za tym idzie zużycie energii elektrycznej i większy hałas generowany przez urządzenie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem w obecnych czasach, które łączy skuteczną filtrację i dobrą wydajność przy zachowaniu znośnego poziomu hałasu są filtry EPA12 i HEPA13.

Jaki oczyszczacz powietrza kupić i dlaczego lepiej dwa lub więcej?

Wiele osób kupiło oczyszczacze powietrza i sobie chwalą ich działanie, ale… No właśnie, jest duże AAAALEEEEE! Oczyszczacz powietrza, nawet mający wysoką wydajność i możliwość oczyszczania pomieszczeń po powierzchni ponad 50m² nadal oczyszcza powietrze TYLKO w tym jednym pomieszczeniu. Pamiętać należy, że otwory drzwiowe znacznie ograniczają przepływ powietrza. Co więcej, oczyszczacz zazwyczaj stoi w największym pomieszczeniu, w którym przebywają domownicy. Załóżmy, że jest to salon. Przychodzi wieczór i dzieci kładą się spać w swoich pokojach. Rodzice w swojej sypialni – gdzie zatem wstawić oczyszczacz?

Większość mieszkań w Polsce ma pokoje o wielkości do 20m². Sypialnie są zazwyczaj mniejsze. Zatem nie ma sensu kupować urządzeń mających wydajność taką, że są w stanie filtrować powietrze w pomieszczeniach o powierzchni 50-100m². Co więcej, taki wydajny oczyszczacz powietrza kosztuje zazwyczaj około lub powyżej 2000 zł.

NEEBo AIR

Odpowiadając na pytanie tytułowe: warto kupić oczyszczacz powietrza, ale ROZSĄDNIEJ jest kupić 2-3 oczyszczacze o mniejszej wydajności i znacznie niższej cenie, ale ustawić je w salonie i sypialniach dorosłych i dzieci zapewniając dobrej jakości czyste powietrze w każdym pomieszczeniu.

Naszym partnerem strategicznym jest Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments