IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Czy roboty odkurzające zapewniają dobre mopowanie podłogi?

Czy roboty odkurzające dobrze mopują - tytuł

Mycie podłóg, tak jak i ich odkurzanie nie należy do czynności, uznawanych przez większość, za przyjemne. Trzeba to robić i tak też do tego się podchodzi, często odkładając mopowanie czy porządne szorowanie podłogi.

Są osoby, którym nie przeszkadza brudna i klejąca się do stóp podłoga. Są też tacy, których razi najmniejszy pyłek i odkurzają wszystkie podłogi i meble każdego dnia. Znam też osoby, które mają duże problemy z alergią i górnymi drogami oddechowymi i po prostu muszą mieć czysto w mieszkaniu.

Dlatego rodzi się pytanie, czy roboty odkurzające dobrze mopują?

Jak myjemy podłogi?

Tradycyjny mop ręczny

Jeśli już zabierzemy się za mycie podłogi, to zazwyczaj nie używamy już tradycyjnej „szmaty i wiaderka”, ale mopów umieszczonych na kijkach, mopów parowych i mopów elektrycznych z obrotowymi szczotkami lub wałkami.

Wymienione powyżej przyrządy i urządzenia sprawiają, że podłogę można dokładnie doczyścić z zaschniętego brudu, w tym różnego rodzaju plam z płynów i innych substancji. Mopowanie też usuwa kurz, którego nie zbierze odkurzacz.

Nie mniej każdy przyrząd należy wydobyć z miejsca przechowywania, przygotować do pracy, potem wykonać mimo wszystko fizyczną pracę trąc podłogę, manewrując mopem elektrycznym lub parowym. Potem trzeba dokonać ich konserwacji, choćby piorąc nakładki, osuszając elementy przed umieszczeniem całości w miejscu przechowywania.

Roboty mopujące pozwolą Ci odpocząć

Aby ułatwić życie osobom, które nie lubią mopować lub muszą/chcą robić to regularnie, wymyślono roboty mopujące.

iRobot Braava jet m6

iRobot od dawna oferuje takie urządzenia w rodzinie Braava, która zastąpiła rodzinę Scooba. Pierwsze po prostu spryskiwały podłogę i jeździły po niej ciągnąć mopa. Ich mankamentem była mała powierzchnia, którą były w stanie zmyć.

Do małych pomieszczeń, typu łazienki i kuchnie, przeznaczony jest model iRobot Braava jet 200. Większe pomieszczenia może umyć iRobot Braava jet 200. Do mopowania całych mieszkań przewidziano najbardziej zaawansowany model iRobot Braava jet m6.

Roboty mogą mopować na sucho lub na mokro przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych wkładów mopujących i precyzyjnych spryskiwaczy. Spryskiwanie ma za zadanie zmiękczyć brud i sprawić, że ściereczka będzie mogła go lepiej zebrać z powierzchni podłogi. Aby zmywanie było skuteczniejsze, elementy mopujące wibrują, symulując kilkukrotne przemieszczenie się ściereczki w różnych kierunkach.

Robot mopujący mieszkanie (iRobot Braava jet m6) nie jest tani, bo trzeba za niego zapłacić około 2500 zł. W tej cenie można mieć już najwydajniejszego robota odkurzającego z laserowym mapowaniem pomieszczeń i mopowaniem podłogi – NEEBo R60 (P Series).

Czy roboty odkurzające zapewniają dobre mopowanie podłogi?

Czy taki uniwersalny robot jest w stanie dobrze mopować podłogę? To pytanie mogą zadawać sobie osoby, które chciałyby nabyć robota sprzątającego. Obecnie większość dostępnych na rynku konstrukcji, zarówno żyroskopowych, jak i tych z kamerami i laserowym mapowaniem pomieszczeń ma możliwość przecierania podłóg na mokro.

Jedne roboty mają moduły podłączane od spodu, które można napełnić wodą (zazwyczaj jest to około 90-150 ml płynu). Do tych modułów przypina się rzepami ściereczki z mikrofibry.

NEEBo R6

Woda przesącza się do ściereczek i pozwala na mokro przetrzeć podłogę po odkurzeniu. Takim robotem jest NEEBo R6.

Są konstrukcje, w których zbiorniki na śmieci wymienia się na zbiorniki na wodę, dzięki czemu zyskuje się możliwość dłuższego ścierania na mokro – wody jest znacznie więcej. Kolejną zaletą takich rozwiązań jest to, że można elektronicznie sterować szybkością nasączania ściereczki, a nawet całkowicie je wyłączyć.

Roboty w większości przypadków ciągną za sobą zbiornik ze ściereczką mopującą, dzięki czemu odkurzona powierzchnia podłogi przecierana jest z pozostałego pyłu i ewentualnych innych zanieczyszczeń. Zazwyczaj jednak nie zostaną starte wszystkie i najbardziej zaschnięte zabrudzenia, bo jednokrotne delikatne przetarcie nie będzie skuteczne.

Hybrydowy zbiornik na kurz i wodę w NEEBo R60

Na powyższej ilustracji widać hybrydowy zbiornik na kurz i zawierający wodę do mopowania, jaki stosuje się w robocie NEEBo R60. Pozwala on na jednoczesne odkurzanie i mopowanie posprzątanej powierzchni.

Aby zapewnić lepszą jakość mopowania, producenci stosują rozwiązania spotykane w robotach mopujących.

W 1:30 pokazane jest wibrowanie zbiornika z mopem.

Jednym z nich jest wibrujący moduł ze ściereczką w modelu ILIFE A9s.

Mopowanie w jodełkę lub Y
Mopowanie przez NEEBo Laser (od 20:35) – GiT

Inni stosują mopowanie w tak zwaną jodełkę lub “Y”. Robią to między innymi roboty NEEBo Laser (w zestawie jest nawet specjalny płyn do mopowania), Xiaomi Mi Robot PRO, Mi Robot Vacuum Mop Pro, Viomi V3.

W 1:00 zaczyna się prezentacja mopowania Y

W kilku innych zapowiadane są takie tryby, ale producenci pracują jeszcze nad aktualizacjami, które mają to wprowadzić. Mopowanie w jodełkę zapewnia przejazd Robota przynajmniej 3 razy w tym samym miejscu pod różnymi kątami. Dzięki temu podłoga nie jest przecierana, a naprawdę myta. Taki sposób mopowania podłogi sprawia, że jest ona naprawdę czysta i można to porównać do efektów uzyskanych przez mopy automatyczne oraz mopowanie ręczne.

Są też mankamenty takiego rozwiązania. Roboty sprzątające, które pracują przy wykorzystaniu mapowania pomieszczeń, mają także czujniki wykrywające dywany, czy wykładziny. Tych tekstylnych pokryć podłogowych zapewne nie chcecie moczyć, a roboty te wykrywają je po 1-2 sekundach od wjazdu na nie. Istnieje ryzyko, że je pomoczą.

W każdej aplikacji mobilnej do robotów można ustalić obszary, na które robot ma nie wjeżdżać. Świetnie sprawdzą się do ograniczenia powierzchni pokrytej wykładzinami i dywanami. Taki mały i szybki zabieg zabezpieczy te miejsca przed zmoczeniem.

Czy roboty mopujące i odkurzająco-mopujące wjadą wszędzie?

Zwróćcie uwagę na jeden problem, który występuje zarówno przy robotach mopujących, jak i odkurzająco-mopujących. Aby mopowanie było skuteczne, ściereczka musi zawsze dotykać podłogi. Jednym słowem, prześwit pomiędzy robotem a podłogą jest w miejscu mocowania mopa minimalny.

Roboty mopujące mają konstrukcję opracowaną w taki sposób, żeby ściereczka była jak największa w stosunku do powierzchni samego robota. Krawędzie robota znajdują się bardzo blisko podłogi. Oznacza to, że minimalne progi, różnice w poziomach podłogi, korytka na przewody, czy wypukłości na łączeniach podłóg pomiędzy pomieszczeniami mogą skutecznie zablokować przejazd takiego urządzenia. Czasem wystarczy dosłownie niemal centymetr i robot zawraca.

W przypadku robotów odkurzających z opcją przecierania lub mopowania jest dużo lepiej. Nowoczesne roboty pokonują przeszkody o wysokości nawet do 2 cm. Jednakże po podłączeniu modułu mopującego wysokość pokonywanych przewyższeń spada czasem nawet o ¼ lub ½. Nie mniej nadal są w stanie pokonać korytka, progi, wypukłości o wysokości do 1-1,5 cm! Wystarczy to, aby mopować podłogę w większości mieszkań bez zważania na wspomniane przeszkody.

Co zatem wybrać? Robota mopującego, czy robota hybrydowego?

Mimo iż roboty mopujące są opracowane tylko do mopowania i powinny sprawdzić się na wielu polach, to mają na tyle duże ograniczenia, że nie przekonują mnie do siebie. Są zapowiedzi robotów mopujących, które nie będą miały wymienionych wcześniej mankamentów, ale za to pojawiają się inne, które zbyt mocno angażują użytkownika, żeby można było je nazwać bezobsługowymi.

Roboty odkurzające z opcją mopowania są, według mnie, najlepszym wyborem. Nie dość, że odkurzą podłogi twarde i pokryte dywanami lub wykładzinami, to jeszcze są w stanie je umyć. Oczywiście nie wszystkie, bo część tylko je przeciera, ale warto poszukać i wybrać takie, które zrobią to skutecznie, nie zważając na progi, czy różnice w wysokości podłóg w różnych pomieszczeniach.

Warto wybrać też te roboty, które mają stosunkowo duże zbiorniki na wodę i elektroniczną kontrolę ich wypływu, choćby wspomniany NEEBo Laser i NEEBo R60 (P Series). Dzięki temu roboty mogą odkurzać bez mopowania, a jeśli ściereczka jest sucha, także odkurzyć dywany bez demontażu modułu mopującego.

Źródła: Awangard, Pexels, iLife, iRobot, Pixabay

Naszym partnerem strategicznym jest Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments