IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Czy automatyczny odkurzacz do basenu domowego lub hotelowego jest niezbędny?

Czy automatyczny odkurzacz do basenu domowego lub hotelowego jest niezbędny

Baseny prywatne i hotelowe należy regularnie czyścić. Nie piszę tu o wykorzystywaniu filtrów piaskowych i wyjmowaniu liści pływających po powierzchni wody. Nie chodzi też o chlorowanie wody.

Pomimo wymienionych wcześniej zabiegów baseny mogą nadal być zabrudzone, a woda mętna. Chodzi o piasek i inne zanieczyszczenia, a także glony, które gromadzą się na dnie i ścianach niecki basenu mimo chlorowania.

Automatyczne odkurzacze do basenów zapewniają poziom czystości, który trudno uzyskać innymi metodami, ale o tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Jak utrzymywać czystość w basenie?

Aby utrzymać czystość basenu, należy go regularnie odkurzać, szorować i myć. Kiedyś wymagało to spuszczania wody, żeby można było skutecznie doszorować ściany za pomocą odpowiednich narzędzi i chemicznych środków zabijających glony i ułatwiających doczyszczenie ścian niecki.

Obecnie dostępne są teleskopowe szczotki, także z wbudowanym króćcem do podłączenia przewodu odsysającego wodę wraz z zeskrobanym brudem. Są one w miarę skuteczne, ale wymagają sporo siły, gdyż dno i ściany niecki basenu, nawet przy małych gabarytach, to jednak duża powierzchnia.

Użycie ich też nie jest bezpieczne, gdyż dociskając mocno szczotkę, można wpaść do basenu i w najlepszym przypadku tylko się pomoczyć.

Dostępne są także różnego rodzaju siatki do zbierania liści i innych pływających po powierzchni wody przedmiotów.

Czy można mniej męczyć się przy czyszczeniu basenu?

Tak, można. Są tacy, którzy zlecają regularne czyszczenie specjalizującym się w tym firmom. Dzięki temu z właściciela spada konieczność męczenia się przy utrzymaniu basenu w czystości. Jest to skuteczne rozwiązanie, ale niekoniecznie ekonomiczne, gdyż usługi takie sporo kosztują.

Inną niedogodnością związaną z takim rozwiązaniem jest konieczność wpuszczania na teren swojej posiadłości obcych ludzi. Nie każdy czuje się z tym komfortowo, szczególnie że czyszczenie nie jest krótkie i zajmuje zazwyczaj kilka godzin.

Aby rozwiązać ten problem, wymyślono, że proces czyszczenia należy zautomatyzować. Dzięki temu powstały sterowane ręcznie lub automatyczne roboty czyszczące. Działają one na podobnej zasadzie jak roboty odkurzające podłogi, myjące szyby, czy koszące trawniki.

Odkurzacze takie poruszają się zazwyczaj po dnie basenu i zasysają wodę wraz z zanieczyszczeniami, które są odsysane do filtra basenowego lub zatrzymywane w filtrach wbudowanych w urządzeniu.

Roboty te zasilane są energią elektryczną z wbudowanych akumulatorów lub podłączone do zasilaczy umieszczonych na zewnątrz basenu. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu mogą pracować do czasu skończenia sprzątania lub zapełnienia pojemnika filtracyjnego.

Roboty mogą być sterowane pilotami przewodowymi, aplikacjami na smartfony lub tablety, albo działać samodzielnie, jeśli urządzenie ma wbudowane odpowiednie czujniki i zaprogramowane algorytmy działania.

Podstawowe konstrukcje zajmują się tylko dnem niecki basenu i najczęściej wymagają, aby było ono płaskie, bez uskoków czy wypukłości. W przeciwnym wypadku roboty nie są w stanie skutecznie działać.

NEEBo Dolphin S100

Przedstawicielem tej rodziny jest choćby popularny NEEBo Dolphin S100, kosztujący poniżej 3200 zł.

Jeśli baseny mają skomplikowane dno, to wymaga już użycia nowocześniejszych konstrukcji, które skutecznie radzą sobie nie tylko na dnie, ale też szorują i myją ściany basenu. Dzięki swojej konstrukcji z dyszami sterującymi są one w stanie samodzielnie dociskać wbudowane szczotki i ssawki do ścian, dzięki czemu skutecznie pozbywają się z nich nawet mocno przylegających glonów.

Dno i ściany to jednak nie jest cała powierzchnia basenu. Najbardziej zaawansowane automatyczne odkurzacze do basenów mają konstrukcję umożliwiającą skuteczne czyszczenie rogów, kątów i linii wody, czyli praktycznie całej powierzchni niecki basenu.

NEEBo Dolphin Zenit 60

Dobrym przykładem jest odkurzacz do basenu NEEBo Dolphin Zenit 60 za około 7799 zł.

Co ważne, automatyczne odkurzacze do basenów pracują zazwyczaj bez potrzeby ingerencji użytkownika, dzięki czemu można je uruchomić, zająć się swoimi sprawami, a robot poinformuje o statusie poprzez aplikację mobilną.

Automatyczne odkurzacze do basenów wymagają od użytkownika jedynie wkładania ich do basenu, wyjmowania, oczyszczania filtrów i wyrzucania śmieci z pojemników, a także w miarę regularnej kontroli szczotek i przewodu.

Czy automatyczny odkurzacz do basenu domowego lub hotelowego jest niezbędny?

Nie, nie jest. Można, tak jak podaliśmy wcześniej, spuszczać wodę, szorować szczotkami lub wynajmować firmę do czyszczenia.

Jeśli jednak nie chce się marnować wody, płacić kroci za ekipę czyszczącą lub korzystać z brudnego basenu, to automatyczny odkurzacz do basenu może za stosunkowo niewielkie pieniądze rozwiązać ten problem na długie lata.

Automatyczne odkurzacze do basenów zapewniają poziom czystości, który trudno uzyskać innymi metodami. Dlatego uważamy, że posiadacze nawet małych basenów domowych zapewnią sobie niespotykaną jakość sprzątania basenu bez konieczności spuszczania wody za dosłownie kilka tysięcy złotych.

Zaawansowane automatyczne odkurzacze do basenów, które są w stanie oczyścić skomplikowane kształtem baseny o długości do 15m (dno, ściany, krawędzie), kosztują obecnie mniej niż 7-8 000 zł. W przypadku basenów komercyjnych wydatek jest wyższy, ale i tak mniejszy niż zatrudnianie firm, spuszczanie hektolitrów wody i żmudne, ręczno-maszynowe szorowanie i pozbywanie się zanieczyszczeń.

Źródła: Awangard, Pexels

Naszym partnerem strategicznym jest Awangard.

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Facebook Comments