IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

IoT Lab – Rzetelne testy Porównania Porady Nowinki Wiedza techniczna

Briiv Air Filter – oczyszczacz powietrza wykorzystujący siłę roślin

Briiv Air Cleaner - Tytul

Dwa miesiące temu testowałem NEEBo AIR, czyli niewielki gabarytami, ale bogaty w możliwości oczyszczacz powietrza. Polecałem go każdemu, kto dba o to, czym oddychają członkowie rodziny w domu i pracownicy w biurach.

Tym razem chciałbym przedstawić oczyszczacz powietrza Briiv, który znalazłem w serwisie crowdfundingowym Kickstarter.

Rośliny oczyszczają powietrze

Większość oczyszczaczy powietrza wykorzystuje mniej lub bardziej zaawansowane filtry zbudowane z kilku warstw zatrzymujących pyłki, zapachy, a nawet różne zarazki i drobnoustroje. Zazwyczaj są to walcowate wkłady, które regularnie wymienia się na nowe. W niektórych można je myć i używać wielokrotnie.

Twórcy Briiv poszli jednak dalej i wykorzystali do filtrowania powietrza rośliny!

Jeśli jeszcze tego nie wiecie, to spieszę donieść, że najlepszymi filtrami są rośliny. Nie na darmo wspomina się, że lasy są zielonymi płucami ziemi. W wielu miejscach montuje się specjalne ściany z mchami i porostami. Zatrzymują one zanieczyszczenia, likwidują różne gazy, a produkują życiodajny tlen. Miasta, w których wycina się drzewa, często notuje się wzrost pyłów zawieszonych PM2.5 i innych niekorzystnych dla zdrowia substancji.

W domach ludzi, którzy mają odpowiednio dobrane rośliny, notuje się dużo mniejsza zanieczyszczenie kurzem, pyłkami czy zwiększenie ilości tlenu w powietrzu. To właśnie postanowili wykorzystać pomysłodawcy „zielonego oczyszczacza powietrza”.

Briiv a ekologia

Projektanci Briiv policzyli, że co roku zużywa się na świecie ponad 15 milionów filtrów, które służą do oczyszczania powietrza. Trend ten co roku rośnie – coraz większe zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM2.5 i innymi. Filtry te trzeba poddawać utylizacji, co nie jest zbyt łatwe i tanie.

Dlatego postanowili oni, jako elementu filtrującego użyć w pełni biodegradowalnych składników. Postawili na rośliny. Briiv, jak podają projektanci, ma moc ponad 3000 standardowych roślin domowych.

BRIIV Filtrowanie

Stworzyli filtr, który korzysta z mchu, włókien kokosowych, węgla i wełny. Każdy ze składników naturalnie rozkłada się w maksymalnie kilka miesięcy i nie zanieczyszcza środowiska.

Użyteczność Briiv

Briiv sterowany jest przez aplikację na smartfona, a poza funkcją oczyszczania powietrza może pracować jako głośnik zewnętrzny. Zasilany jest przez port USB – ma niski pobór mocy.

BRIIV Asystent smartfon

Opcjonalnie może być elementem systemu inteligentnego Alexa lub Google Assistant.

Świetny minimalistyczny wygląd pozwala używać go zarówno we wnętrzach industrialnych, jak i rustykalnych.

BRIIV wymiana filtra

Co ważne, każdy z elementów można wymieniać osobno. To sprawia, że koszty użytkowania są niższe i nie wymienia się elementów, które jeszcze świetnie spełniają swoją rolę.

Cena

Obecnie cena produktu ustalona jest na około 249 funtów brytyjskich.

Neebo Air - zestawy z robotami Laser i Grey+

W nawiązaniu do wspomnianego na początku NEEBo AIR, który kosztował mniej niż 600 zł, muszę wspomnieć o tym, że można go obecnie kupić w zestawach z robotami sprzątającymi, gdzie jego cena to mniej niż 100 zł!

Zapraszamy do komentowania i przesyłania treści za pomocą kanałów społecznościowych. Twórcy najciekawszych komentarzy w danym tygodniu mają szansę otrzymać ciekawe nagrody.

Źródło: Kickstarter, Awangard

Facebook Comments